Bazı entomopatojen fungusların borik asitle birlikte kullanımının Amerikan hamam böceği, Periplaneta americana (L.) (Blattodea: Blattidae) erginlerine karşı ölüm etkisi
Mortality effect of some entomopathogenic fungi combined with boric acid againts adults of American cockroach Periplaneta americana (L.) (Blattodea: Blattidae)
- Tez No: 764307
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada 5 farklı entomopatojen fungus izolatının (Beauveria bassiana 5-4, Beauveria varroa 35727, Beauveria varroa 120601, Purpureocillium lilacinum 31304 ve Metarhizium robertsii S3) Amerikan hamam böceği Periplaneta americana erginlerine patojenitesi ve borik asit ile olan sinerjik etkisi araştırılmıştır. Kontrollü koşullar altında yürütülen çalışmalarda her bir fungusun hamam böceklerine patojenitesi 192 saat maruz kalma süresi boyunca test edilmiştir. Testlerden elde edilen sonuçlara göre, B. bassiana 5-4 izolatı en düşük dozda (0.1×109 konidi/cm2) 96 saatte %66.6 ve 120 saatte %93.3 oranında ölüm meydana getirerek en etkili fungus izolatı olmuştur. Saf haldeki borik asidin farklı dozları kullanılarak yapılan testlerde düşük dozlarda (0.5 ve 1 mg/cm2) 192 saat sonunda yüksek ölüm oranı (sırasıyla %86.6 ve %100) elde edilmiş, 72, 96 ve 120 saatlik kısa maruz kalma sürelerinde 1 mg/cm2 dozunda sırasıyla %6.6, %40 ve %66.6 ölüm oranları görülmüş ve bu sebeple kombine uygulama testleri için 1, 0.5 ve 0.1 mg/cm2 dozları uygun görülmüştür. Sabit dozda B. bassiana 5-4 ve farklı dozlardaki borik asit ile yapılan kombine uygulamalarda 0.1, 0.5 ve 1 mg ile 0.1×109 konidi/cm2 dozlar uygulanmış, 72 ve 96 saatlik süre sonunda meydana gelen en yüksek ölüm oranları saf haldeki uygulamalara göre sırasıyla %6.6'dan %33.3'e ve %66.6'dan %80'e çıkmıştır. Sabit dozda borik asit ve farklı dozlardaki B. bassiana ile yapılan kombine uygulamalarda 0.01 ve 0.05×109 konidi + 1 mg/cm2 dozlar uygulanmış, 72 ve 96 saatlik süre sonunda meydana gelen en yüksek ölüm oranları saf haldeki uygulamalara göre sırasıyla %6.6'dan %33.3'e ve %40'tan %60'a çıkmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler kombine uygulamalarda, kısa maruz kalma sürelerinde entomopatojen fungus ve borik asidin kombine kullanımının saf haldeki kullanımlara oranla ölüm oranında artış gerçekleştirebileceğini ortaya koymuştur. Bu sebeple sinerjik etkinin varlığından söz edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the pathogenicity of 5 different entomopathogenic fungus isolates (Beauveria bassiana 5-4, Beauveria varroa 35727, Beauveria varroa 120601, Purpureocillium lilacinum 31304 and Metarhizium robertsii S3) on American cockroach Periplaneta americana adults and their synergistic effect with boric acid were investigated. In studies conducted under controlled conditions, the pathogenicity of each fungus to cockroaches was tested for 192 hours of exposure. According to the results obtained from the tests, B. bassiana 5-4 isolate was the most effective fungus isolate, causing 66.6% mortality in 96 hours and 93.3% in 120 hours at the lowest dose (0.1×109 conidia/cm2). In tests using different doses of pure boric acid, high mortality rates (86.6% and 100%, respectively) were obtained after 192 hours at low doses (0.5 and 1 mg/cm2), at short exposure times of 72, 96 and 120 hours, mortality rates of 6.6%, 40%, and 66.6% were observed at the 1 mg/cm2 dose, respectively and therefore, 1, 0.5, and 0.1 mg/cm2 doses were considered to be suitable for combined application tests. In the combined applications with fixed dose of B. bassiana 5-4 (0.1×109 conidia/cm2) and different doses of boric acid (0.1, 0.5 and 1 mg) were applied. The highest mortality rates at the end of 72 and 96 hours increased from 6.6% to 33.3% and from 66.6% to 80%, respectively, compared to pure form applications. In combined applications with fixed dose of boric acid (1 mg/cm2) and different doses of B. bassiana (0.01 and 0.05×109 conidia) were applied. The highest mortality rates at the end of the 72 and 96 hours period increased from 6.6% to 33.3% and 40% to 60%, respectively, compared to pure form applications. The data obtained from the study revealed that the combined use of entomopathogenic fungi and boric acid in short exposure times in combined applications could increase the mortality rate compared to the use in pure form. For this reason, it can be mentioned that there is a synergistic effect.