Doğalgaz ana iletim istasyonları için çok yönlü kollektör tasarımı ve analizi
Versatile collector design and analysis for natural gas main transmission stations
  1. Tez No: 764321
  2. Yazar: ERSİN GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERDİN DANIŞMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Mechanical Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünyadaki enerji talebinin hızla artış gösterdiği günümüzde, ülkeler temiz, ucuz ve alternatif enerji kaynaklarına ulaşmak için yatırımlar yapmaktadır. Enerji politikaları gereği arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi, enerji fiyatlarının değişkenliği, uzun vadeli anlaşmalar, ülkelerin ihracat kapasiteleri, coğrafi mesafeler, doğalgaz sondaj çalışmaları gibi nedenlerle farklı ülkelerden, belirli miktarlarda, belirli sürelerde gaz ithalatı sağlayacak alternatif yön, basınç ve kapasitelerde çalışabilecek kompresör istasyonlarında uygun borulama tesisatının geliştirilmesine gerek duyulmuştur. Bu çalışmada, doğalgaz iletim sisteminde ihtiyaç duyulan kompresör istasyonlarının projelendirme aşamasında bulunduğu coğrafi konumu dikkate alarak çok yönlü, alternatif basınç ve debilerde çalışabilmesine imkân sağlayabilecek kolektör tasarımı yapılmıştır. Böylece, dört farklı güzergâh üzerindeki iletim hatlarının kesişme bölgesinde bulunan kompresör istasyonu, hizmeti yapılabilecektir. Bu istasyon farklı yönlere ayrılan iletim hatlarına, değişken debilerde yönlendirme olanağı da sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the energy demand in the world is increasing rapidly, countries are making investments to reach clean, cheap and alternative energy sources. Due to the diversification of supply sources due to energy policies, variability of energy prices, long-term agreements, export capacities of countries, geographical distances, natural gas drilling works, etc., appropriate piping installation at compressor stations that can operate at alternative directions, pressures and capacities that will provide gas imports from different countries in certain quantities and for certain periods. development was required. In this study, considering the geographical location of the compressor stations needed in the natural gas transmission system during the project design phase, a versatile collector design has been made that will allow it to operate at alternative pressures and flow rates. Thus, the compressor station located at the intersection of the transmission lines on four different routes will be able to serve. This station also provides the possibility of routing the transmission lines separated in different directions at variable flow rates.