Sektorale anwendungen der integrierten berichterstattung und bewertung der wertshöpfung durch interviews
Entegre raporlamanın sektörel uygulamaları ve yarattığı değerin görüşmelerle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 764322
  2. Yazar: OKTAY ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERT ERER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman (Almanca) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yeni yüzyılın temel kavramlarının başında“sürdürülebilirlik”geliyor. Bu kavram artık sadece çevre ve doğa bağlamında ele alınmıyor. Şirketlerin gelecekte var olmaları için, faaliyet gösterdiği alanda yönetsel, sosyal ve çevresel bağlamda sürdürülebilir bir strateji kurmaları gerekiyor. 21. yüzyılda uygulanmaya başlanan entegre raporlama bu noktada şirketlerin nasıl yönetildiği, nasıl değer yarattığı ve bunun ne kadar sürdürülebilir olduğu konusunda çok şeffaf veriler sunuyor. Günümüzde ekonomik gelişmeleri yönlendiren ana etmenlerin çoğu, daha önce ekonomik döngüde değerlendirilmeyen, daha çok ekolojik ve sosyal dışsal olgulardan geliyor. Dünya Ekonomik Forumu'nun 2021'de yayımlanan ve 2020'den 2030'a kadarki dönemi değerlendiren Küresel Riskler Raporu'na göre, gelecek 10 yılda gerçekleşme olasılığına göre en önemli beş riskten dördü iklim kaynaklı. Tüm bu unsurları göz önüne alınca, şirketlerin geleceğe yönelik uzun vadeli düşünce değişiklilerini yapmasının temelinde, entegre düşüncenin her adımda uygulandığı entegre raporlar yayınlamak geliyor. Bu çalışmada dünyadaki bu yeni ekonomik paradigmayı anlamak için öncelikle kavramsal açıklamalar yapıldı. Kurumsal raporlamanın gelişimi, sürdürülebilirliğin şirketler ve toplum için önemi ve entegre raporlamaya ilişkin kapsamlı açıklama ve literatür araştırmaları gerçekleştirildi. Bu araştırmalar neticesinde entegre raporlamaya ilişkin bütüncül bir bakış açısı sunuldu ve entegre raporlamanın sektörel uygulamaları ve yarattığı değerin ortaya koyulması hedeflendi. Çalışmanın takip eden uygulamalı bölümünde ise çalışma bağlamında seçilmiş olan sektör temsilcisi katılımcılar ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilerek, çalışmanın önceki bölümünde literatür araştırması ve düşünsel zemin düzleminde ortaya koyulmuş olan bilgilerin uygulamadaki karşılığı değerlendirildi ve bütüncül bir çalışmanın gerçekleştirilmesi sağlandı.
Özet (Çeviri)
“Sustainability”is one of the main concepts of the new century. This concept is no longer considered only in the context of environment and nature. For companies to exist in the future, they need to establish a sustainable strategy in the commercial, managerial, social and environmental context in their field of activity. At this point, integrated reporting offers very clear data on how companies are managed, what kind of value they create and how sustainable it is. Most of the main factors, that driving economic developments today, come from external factors, mostly ecological and social, that were not previously considered in the economic cycle. According to the World Economic Forum's 2021 Global Risks Report, four of the five most important risks during the period from 2020 to 2030 are caused by climate change. Considering all these factors, publishing integrated reports in which integrated thinking is applied at every step is the basis for companies to make long-term thinking changes for the future. In this study, first of all, conceptual explanations were made in order to understand this new economic paradigm in the world. Comprehensive explanation and literature research on the development of corporate reporting, the importance of sustainability for companies and society, and integrated reporting were carried out. As a result of these researches, a holistic perspective on integrated reporting was presented. It was aimed to reveal the sectoral applications of integrated reporting and the value it creates. In the following practical part of the study, face-to-face interviews were conducted with the sector representative participants selected in the context of the study. The practical equivalent of the information revealed in the previous part of the study on the level of literature research and intellectual ground was evaluated and a holistic study was carried out.