Kosova anayasal sisteminde bireysel başvuru ve Türkiye uygulaması ile karşılaştırılması
Individual application in the constitutional system of Kosovo and comparison with Turkey's case
- Tez No: 764332
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SABRİ ÇELİKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bugün gelinen noktada gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin genelinde demokrasinin bir unsuru olarak, bireysel hak ve özgürlüklerle karşılaşılmaktadır. Bireylerin hak ve özgürlükleri de bu doğrultuda devamlı bir genişleme ve gelişim göstermektedir. Bahsi geçen gelişmeler ile meydana gelen veya gelebilecek problemlerin çözümü ile alakalı hukuksal reformlar gerçekleştirilmektedir. Bu reformların bir neticesi olarak geliştirilmiş ve yetkileri üst düzeylere çıkartılmış Anayasa Mahkemeleri ortaya çıkmaktadır. Bahsi geçen anayasal yargının ayrılmaz bir parçası da bireysel başvuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma ile Kosova ve Türkiye'nin anayasal sistemlerinde bireysel başvuru ve iki ülkenin bu açıdan karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda iki ülkenin bireysel başvuru konusunda ortak özellikleri bulunduğu görülse de Kosova Anayasa Mahkemesinin Türkiye'ye göre çok geç bir tarih olan 2009'da kurulmasından dolayı bazı eksikliklerinin bulunduğu görülmektedir. Bu eksikliklerin başında da bireysel başvuru usulüyle ilgili detaylı ve süreci kapsayıcı bilgilerin yetersiz olması gelmektedir.
Özet (Çeviri)
As a tool from the regions in the countries in the world today, developments that are faced with rights and sacrifices are utilized. How do we evaluate individual rights and freedoms? In order to learn about the bet, trainings coming from the school or about your problems and reforms are carried out. It shows the courts, which have been developed as a result of these reforms and whose powers have been elevated to higher levels. The bet is submitted as an application as part of basic training. With this study, it is aimed to make constitutional application in Kosovo and Turkey and to do this maintenance in two countries. There is an event that can be encountered in one of the two events in Turkey. On this occasion, it provides an opportunity to apply in a way that is related to the procedure and the process.