Yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanında kurumsal yatırımcıların rolü
The role of institutional investors in financing renewable energy resources
- Tez No: 764341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KURT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Dünya genelinde artan enerji ihtiyacı ve hali hazırda kullanılan enerji kaynaklarının sınırlı oluşu birçok ülkeyi ileriki dönemlerde enerji alternatifi bulmaya itmiştir. Bu doğrultuda artan ihtiyaçları karşılamak ve maliyetleri düşürmek amacıyla birçok ülke yeşil enerji olarak bilinen yenilenebilir enerjiye yönelmiştir. Bu durum, yenilenebilir enerji yatırımlarına ve bu yatırımların finansmanını sağlayan mekanizmalara duyulan ilgiyi artırmıştır. Öyle ki yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanı için, finansal araçlar ve kurumlar itibariyle uluslararası ve ulusal düzenlemeler yapılmaktadır. Bu çalışmada, yenilenebilir enerjiye ilişkin düzenlemeler ve yatırımlarda kurumsal aracıların rolü hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanında aracılık rolü üstlenen bankaların ne seviyede etkin olduklarını belirlemek için Sürdürülebilirlik raporları ve Entegre faaliyet raporları incelenmiştir. Buna göre, Türkiye finansal sisteminde bankalar, önemi gün geçtikçe artan yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanı konusunda daha fazla kaynak aktarmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The increasing energy demand around the world and the limited energy resources currently used have pushed many countries to find energy alternatives in the future. In this direction, many countries have turned to renewable energy, known as green energy, in order to meet the increasing needs and reduce costs. This situation has increased the interest in renewable energy investments and the mechanisms that provide financing for these investments. Such that, for the financing of renewable energy investments, international and national regulations are made in terms of financial instruments and institutions. In this study, information is given about the regulations regarding renewable energy and the role of institutional intermediaries in investments. Also, in Turkey Sustainability reports and Integrated annual reports were examined to determine the level of effectiveness of the banks that play an intermediary role in financing renewable energy investments. Accordingly, in the Turkish financial system, banks are transferring more resources to finance renewable energy investments, the importance of which is increasing day by day.