Koronavirüs sürecinde yaşlıların ana haber bültenlerindeki temsili: ATV, FOX ve Show TV kanalları örneği
Representation of the elderly in the main news bulletin on TV during the Coronavirüs process: Example of ATV, FOX and Show TV channels
- Tez No: 764353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN GHADIANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Medya, sunduğu içerikler doğrultusunda ne hakkında nasıl düşünüleceğini belirleyen önemli bir unsurdur. Herhangi bir konuda toplumun şekillendirilmesinde rol oynayan medya, kitlelere vermek istedikleri mesajları dolaylı ya da dolaysız yoldan yapabilmektedir. Bu sebeple incelenecek konularda ülke medyası önemli ipuçları sunmaktadır. Bu bağlamda medyanın yaşlıları hangi içeriklerle ve hangi söylemlerle ele aldığı bu araştırmanın metodolojisini oluşturmaktadır. Yaşlılar medyada yeterince görünür olmamakla birlikte temsil biçimleri genellikle yanlış ve eksik olmaktadır. Bu yanlış ve eksik temsiller, yaşlıların medyada olumsuz sıfatlar ile inşa edilmesine neden olmakta ve bir takım hak ihlallerini doğurmaktadır. Bu bakış açısıyla yola çıkan çalışma, koronavirüs sürecinde medyada yaşlılarla ilgili çıkan haberlerde, yaşlıların nasıl ele alındığını ve söz konusu haberlerdeki yaşlı temsil biçimlerini bulgulamayı amaçlamaktadır. Araştırma boyunca incelenecek kanallar kendi haber arşivlerinde koronavirüs dönemine dair düzenli veri sunması nedeniyle FOX, ATV ve SHOW TV şeklinde belirlenmiştir. Söz konusu kanalların ana haber bültenleri, koronavirüsün Türkiye'de ilk görüldüğü tarihten itibaren (11 Mart 2020) bir aylık süreç boyunca (11 Nisan 2020'ye kadar) incelenmiştir. Araştırmada, kültürel çalışmalar dahilinde nitel araştırma yöntemi kullanılarak, ikili veri toplama tekniğinden faydalanılmıştır. İlk olarak söz konusu kanallardaki koronavirüs kapsamındaki yaşlı haberleri, eleştirel söylem analizi kullanılarak analiz edilmiş, daha sonra ise 65 yaş ve üstü bireyler ile yapılan yarı-yapılandırılmış görüşme ile yaşlı temsil biçimleri, onlara yüklenen sıfatlar ve yaşlıların bu konudaki görüşleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarında, koronavirüs sürecindeki haberlerin yaşlıları çoğunlukla olumsuz sıfatlarla temsil ettikleri ve yaşlı izleyicilerin bu olumsuz sıfatlardan rahatsız olduğu, yaşlıların, haber sunucularının kendilerine yönelik haberleri sunarken daha pozitif bir dille yaklaşması gerektiği görüşünde oldukları ortaya çıkmıştır. Ulusal ve uluslararası literatüre bakıldığında, bu alanda yapılan araştırmaların yeterli olduğunu söylemek güçtür. Bu anlamda çalışma sonraki çalışmalara ışık tutması ve literatüre katkı sunması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Media is an essential matter that determines how to think about what is in line with the content it offers. The media, which plays a role in shaping society on any subject, can make the messages they want to give to the masses directly or indirectly. For this reason, the country's media offers essential clues on the issues to be examined. The methodology of this research constitutes the content and discourses with which the press deals with the elderly. While the elderly are not sufficiently visible in the media, their representation is often lacking. These false and incomplete representations cause the elderly to be constructed with negative adjectives in the media and give rise to several rights violations. The study that sets out from this point of view does not only solve the news about the elderly in the media during the coronavirus process, how the elderly are handled, and the representation of the elderly in the news in question. The channels to be examined throughout the research were determined as Fox, Atv, and Show Tv since they regularly present data on the coronavirus period in their news archives. These channels' main news bulletins were examined for one month (until 11 April 2020) from the date the coronavirus was first seen in Turkey (11 March 2020). In the research, the double data collection technique was used using the qualitative research method within the scope of cultural studies. Firstly, the elderly news within the scope of coronavirus in these channels was analyzed using the critical discourse trace, then 65 years of age. With the semi-structured interview and the individuals mentioned above, the forms of representation of the elderly, the adjectives attributed to them, and the opinions of the elderly on this subject were examined. The research results show that the news in the coronavirus process represents the elderly with mostly negative adjectives and that the elderly viewers are disturbed by these negative adjectives, the elderly, and news anchors themselves. It turned out that they believed that they should approach with more positive language when presenting the news. When we look at the national and international literature, it is difficult to say that the researches in this field are sufficient. In this sense, the study is vital in shedding light on subsequent studies and contributing to the literature.