Women's sense of safety in high-rise mass housing estates: the case of Kusunlar Toki in Ankara, Turkey
Yüksek katlı konut alanlarında kadınların güvenlik hissi: Kusunlar Toki örneği, Ankara, Türkiye
- Tez No: 764356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünya çapında yüksek katlı konut alanları tasarlamaya ve inşa etmeye yönelik artan bir eğilim bulunmaktadır. Yüksek katlı binalarla ilgili literatür, bu tür ortamlarda yaşamanın bazı avantajları ve dezavantajları olduğunu göstermektedir. Tartışmaların çoğu, bu ortamların sakinlerin sağlığı ve psikolojik iyiliği üzerindeki etkisine olmak üzere, yüksek katlı konut ortamlarının bireylerin güvenlik hissiyle ilgili kamusal alan kullanımını nasıl etkilediği hakkında daha az bilinmektedir. Bu tez şu soruları sormaktadır: (1) Yüksek katlı toplu konut alanlarında yaşayan kadınlar kamusal alanlarını ne ölçüde güvenli algılamaktadır? (2) Yüksek katlı konut alanlarında yaşayan kadınların, kamusal alanlarındaki güvenlik hissini hangi fiziksel çevre faktörleri etkilemektedir? Bu araştırmanın arkasındaki en temel motivasyon, yüksek katlı konut ve güvenlik hissi arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Yüksek katlı binaların sayısının önemli ölçüde arttığı bir ülke olan Türkiye bağlamında daha fazla analize ihtiyaç bulunmaktadır, böylece daha fazla güvenlik hissi sağlayan ve sakinlerinin mekanlarını daha fazla kullanmasını teşvik eden daha iyi kentsel mekanlar tasarlanabilir. Yazar, yukarıda belirtilen araştırma sorularını yanıtlamak için, 45 kadınla yüz yüze anket ve bunu takip eden haritalama etkinliğiyle bütünleştirilmiş derinlemesine röportajlar yapmıştır. Bulgular, kadınların güvenlik hislerinin yaşlarına, oturdukları kat seviyesine ve çocuklarının yaşına bağlı olarak değiştiğini göstermektedir. Sosyal düzensizlik, aşinalık gibi sosyo-çevresel faktörlerin, güvenlik hissine etkisi açısından fiziksel-çevre faktörlerine göre daha ağır bastığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Designing and building high-rise housing estates have been a worldwide phenomenon in recent years. A review of the literature shows that there are various advantages and disadvantages of living in such settings. Most of the discussions focus on the impact of these environments on the health and psychological wellbeing of residents. Less is known about how high-rise environments affect individuals' use of public spaces related to their sense of safety, especially for women who live in high-rise mass housing estates. This thesis asks: To what extent do the women residents of high-rise mass housing estates perceive their public spaces safe? (2) Which physical environmental factors affect women residents' sense of safety in the public spaces of high-rise mass housing estates? The most fundamental motivation for this study is to understand the relationship between high-rise housing environments and sense of safety. It needs further analysis in the context of Turkey, a country where the number of high-rise developments is dramatically increasing so that better places that promote the sense of safety and higher use of place of their residents can be designed. To answer the above-stated research questions, the author used face-to-face questionnaire survey and follow-up in-depth interviews (integrated with a mapping activity) with 45 women. Findings show that the sense of safety of women change depending on their age, occupied floor level and the age of their children. Socio-environmental factors such as social disorders, familiriarity outweigh the physical-environmental factors in terms of their effect on the sense of safety