Radyo yayıncılığının dönüşümünde dijitalleşmenin rolü
The role of digitization in the transformation of radio broadcasting
- Tez No: 764355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK ÇAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Radyo icadından itibaren önemini kaybetmemiş, teknolojik gelişmelere uyum sağlamayı başarmış bir kitle iletişim aracıdır. Karasal frekans yayınları ile ortaya çıkan radyo, ilerleyen süreçte uydu ve internet teknolojileri ile dijital bir dönüşüm geçirmiştir. İnternet teknolojisi sayesinde meydana gelen gelişmeleri 'dijitalleşme' olarak kavramsallaştırdığımızda, dijitalleşmenin radyo yayıncılığının dönüşümü üzerindeki rolünü analiz etmek mümkün olacaktır. Bu çalışma, radyonun dijital iletişim çağına ne ölçüde adapte olduğunu anlamak ve radyo yayıncılığının dönüşümünü ortaya koymak bakımından önem arz etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; iletişim teknolojilerinin ve radyo içeriklerinin dijitalleşmesinin radyo yayıncılığında meydana getirdiği dönüşümü analiz etmektir. Bu araştırmaya amaçlı örnekleme yöntemi ile on katılımcı dahil edilmiştir. Örneklem içerisinde yer alan katılımcılar, radyo yöneticiliği veya radyo programcılığı deneyimine sahip Türk radyoculardır. Bu çalışmada nitel veri toplama yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla katılımcılardan veriler toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizinde, betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmayla dijitalleşmenin radyo yayıncılığında önemli dönüşümlere sebep olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca radyo yayıncılığında yaşanmakta olan dijital dönüşüme süratli bir şeklide adapte olan radyo istasyonlarına, dijitalleşmenin yeni fırsatlar sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radio is a mass communication tool that has not lost its importance since its invention and has managed to adapt to technological developments. Radio, which emerged with terrestrial frequency broadcasts, has undergone a digital transformation with satellite and internet technologies in the future. When we conceptualize the innovations and technological developments experienced through internet technology as 'digitalization', it will be possible to analyze the role of digitalization on the transformation of radio broadcasting. This study is important in terms of understanding the extent to which the radio has adapted to the age of digital communication and revealing the transformation of radio broadcasting. The aim of this study is to analyze the transformation in radio broadcasting caused by the digitalization of communication technologies and radio content. Ten participants were included in this study with the purposeful sampling method. The participants in the sample are Turkish radio broadcasters who have experience in radio management or radio programming. In this study, in-depth interview technique, one of the qualitative data collection methods, was used. Data collected from the participants, through a semi-structured interview form. Descriptive analysis method is used in the analysing of data obtained from the participants. With this research, it was concluded that digitalization caused significant transformations in radio broadcasting. In addition, it has been determined that digitalization offers new opportunities to radio stations that quickly adapt to the digital transformation in radio broadcasting.