Küçük ölçekli spor etkinliklerinin sürdürülebilirliğinin katılımcı memnuniyeti, seyahat davranışı, etkinlik öznitelikleri ve organizasyon boyutu ile incelenmesı (Ultra trail organizasyon örneği)
Examination of sustainability of small sports events with participant satisfaction, travel behavior, event attributes and organization size (Example of ultra trail organization)
  1. Tez No: 764362
  2. Yazar: EVRİM BÖYÜKELHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜMÜŞGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'de ultra trail organizasyonlarının sürdürülebilirliğini incelemek ve turizm sektöründe mevsimsel eğirilerin değişmesini sağlayarak turizmin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak ve küçük ölçekli spor organizasyonları için bir çerçeve geliştirmektir. Araştırmanın örneklem grubunu ultra trail organizasyonlarına katılan 429 spor turisti ve bu organizasyonları gerçekleştiren dört organizatör oluşturmaktadır. Karma araştırma yöntemlerinde çeşitleme deseni kullanılarak araştırma verilerine ulaşılmıştır. Çalışmada nicel verilere ulaşmak için Myburgh (2017) tarafından geliştirilen“Seyahat Davranışı Ölçeği”ve“Etkinlik Öznitelikleri Ölçeği”ile Perić ve Tanković (2021) tarafından geliştirilen“Spor Etkinliği Memnuniyet Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada nitel verilere ulaşmak için Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Ölçeklere ait faktörlerin doğrulanmasında Amos 23 programı kullanılarak DFA uygulanmıştır. Spor etkinliği memnuniyet ölçeğinden elde edilen verilerin analizlerde“maximum likelihood”olabilirlik yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the sustainability of ultra trail organizations in The aim of the study is to examine the sustainability of ultra trail organizations in Turkey and to contribute to the sustainability of tourism by ensuring the change of seasonal curves in the tourism sector and to develop a framework for small-scale sports organizations. The sample group of the research consists of 429 sports tourists who participated in ultra trail organizations and four organizers who carried out these organizations. The research data were obtained by using the variation pattern in mixed research methods. In the study,“Travel Behavior Scale”and“Activity Attributes Scale”developed by Myburgh (2017) and“Sports Activity Satisfaction Scale”developed by Perić and Tanković (2021) were used to reach quantitative data. Semi-Structured Interview Form was used to reach qualitative data in the study. In order to verify the factors belonging to the scales, CFA was applied using the Amos 23 program. The“maximum likelihood”probability method was used in the analysis of the data obtained from the sports activity satisfaction scale.