İlkokul öğrenci, öğretmen ve yöneticilerinin uzaktan eğitim kapsamında medya okuryazarlığı becerilerinin incelenmesi
Examination of media literacy skills of primary school students, teachers and administrators within the range of distance education
- Tez No: 764363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YARAR KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde medya araçlarında çeşitlilik artmakta ve insanların bu araçları elde etmesi de kolaylaşmaktadır. Medya araçlarındaki değişimler çocukların medya kullanım alışkanlıklarında da farklılıklara neden olmaktadır. Nitekim uzaktan eğitim süreci ile beraber öğrenciler günlerinin büyük çoğunluğunu ekran karşısında geçirmek zorunda kalmıştır. Bu noktada medyanın zararlı içeriklerine karşı en savunmasız grup olan çocukların medyayı doğru kullanabilmesi adına medya okuryazarlığı becerisine sahip olması önem arz etmektedir. Eğitim bir bütün olarak düşünüldüğünde uzaktan eğitim sürecinde önemli rol oynayan öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin de medya okuryazarlığı becerilerinin ne boyutta olduğu eğitim sürecinin verimli geçmesi adına önemlidir. Dolayısıyla bu çalışmada öncelikle literatür taraması yoluyla medya okuryazarlığının ve uzaktan eğitimin ne olduğu, ilkokul öğretim programlarında medya okuryazarlığı ile ilişkili becerilerin ve kazanımların neler olduğu tüm dersler incelenerek ortaya konmaya çalışılmıştır. Verilen literatür bilgilerinden sonra çalışma asıl amacı ve kapsamı olan ilkokul öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin uzaktan eğitim kapsamında medya okuryazarlığı becerilerinin incelenmesini ortaya koymaya yönelmiştir. Çalışma nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma model desenlerinden yakınsayan paralel desen ile desenlenmiştir. Çalışma grubu ilkokulda görev yapan 18 yönetici, 106 öğretmen ve 377 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan; ''Uzaktan Eğitime Yönelik Öğretmen Anketi '', ''Uzaktan Eğitime Yönelik Öğrenci Anketi'' ve Uzaktan Eğitime Yönelik İdareci Anketi'' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda uzaktan eğitim sürecinin verimli yürütülmesi ile medya okuryazarlığı becerisi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilere yöneltilen açık uçlu sorular incelendiğinde; uzaktan eğitimin özellikle göz sağlığını ve öğrenci öğretmen iletişimini olumsuz etkilediği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, thanks to the developments in technology, diversity in media tools are increasing, and it is easier for people to obtain these tools. Meanwhile, changes in media tools also cause differences in children's media usage habits. Thus, with the distance education process, students had to spend most of their time in front of screens. At this point, it is essential that children, the most vulnerable group against the harmful content of the media, have media literacy skills to use the media properly. When education is considered as a whole, the extent of media literacy skills of teachers and school administrators, who play an essential role in the distance education process, is vital for the efficiency of the education process. Therefore, it has been firstly tried to reveal what media literacy and distance education are through literature review and the skills and acquisitions related to media literacy in the primary school curriculum by examining all courses in this study. After the literature information is given, the primary purpose and scope of the study are to explore the media literacy skills of primary school students, teachers, and administrators within the range of distance education. The study was designed with a mixed method, using quantitative and qualitative research methods. The study group consists of 18 administrators, 106 teachers, and 377 students at the primary school level. As data collection tools,“Teacher Questionnaire for Distance Education,”“Student Questionnaire for Distance Education,”and“Administrator Questionnaire for Distance Education”were used. As a result of the research, a significant relationship has been found between the efficient conduct of the distance learning process and media literacy skills. When the open-ended questions directed to the students are examined, it has been revealed that distance learning negatively affects eye health and communication.