The responsibility to protect: The case of Syria and Libya
Koruma sorumluluğu: Suriye ve Libya örneği
- Tez No: 764374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CAVLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Irksal adaletsizlik, cinsiyet eşitsizliği, yoksulluk, soykırım ve hatta savaş suçlarından kaynaklanan insan hakları ihlalleri dünyanın her yerinde meydana gelmektedir. İnsan haklarını koruma çabası, haklı savaş teriminden, insani müdahaleye kadar uzanmaktadır. Yirminci yüzyılda ise, Koruma Sorumluluğu kavramı ile gerçekleştirilmektedir. Tunus'ta başlayan Arap Baharı zamanla birçok ülkeye sıçramış, Suriye ve Libya'da hükümet karşıtı hareketler ve ayaklanmalar, iç savaşa dönüşmüştür. Libya krizinde insani müdahale yapılırken, Suriye için durum böyle değildir. Tezde bu iki kriz kısaca açıklanacak ve bu iki farklı kararlar ile Koruma Sorumluluğu ve uygulanması değerlendirilecektir. Tezde hem Koruma Sorumluluğunun gelişimi açıklanırken hem de vaka çalışmaları incelenirken Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan belgelerden yararlanılmıştır. nsan hakları ihlallerinin meydana geldiği durumlarda, müdahale edilip edilmeyeceği ve hangi durumlarda müdahale edileceği halen devam eden bir tartışmadır. Uluslararası ilişkiler teorilerinde İngiliz Okulu, insani müdahaleyi derinlemesine ele alan teorilerden biridir. Çoğulcu-Solidarist tartışması, uluslararası düzenin bozulmaması için müdahale edilmemesi gerektiğini savunan çoğulcular ile insan haklarının ihlal edildiği durumlarda adaletin sağlanması için müdahale edilmesi gerektiğini savunan dayanışmacılar arasındadır. İngiliz Okulu yazarları, günümüz uluslararası toplumunun çoğulcu bir yapıya sahip olduğunu ancak zamanla dayanışmacı hale geldiğini savunurlar. İngiliz Okulu'nun uluslararası toplumun dayanışmacı olduğu varsayımını kabul eden tez, Koruma Sorumluluğunu uluslararası toplumu oluşturan bir kurum olarak tartışmaktadır. Tezde Koruma Sorumluluğu kavramı uluslararası toplumun dayanışmacı bir kurumu olarak değerlendirilebilir mi? sorusuna odaklanılmıştır. Analizlerde, hem teorinin hem de birincil kurum kavramının öncüsü olan Buzan ve Holsti'nin birincil kurumlarını belirleme yöntemleri ve Koruma Sorumluluğu'nun kurucu metinlerini kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human rights violations occur across the globe, whether caused by racial injustice, gender inequality, poverty, genocide, or even war crimes. The effort to protect human rights extends the term just war to humanitarian intervention, in the 20th century, with the concept of Responsibility to Protect. The Arab Spring, which started in Tunisia, spread to many countries over time. In Syria and Libya, anti-government movements and uprisings turned into a civil war. While there was a humanitarian intervention in Libya, that's not the case for Syria. In the thesis, these two crises will be briefly explained and the Responsibility to Protect and its implementation will be evaluated with these two different decisions. In the thesis, documents published by the United Nations were used both while explaining the development of Responsibility to Protect and examining case studies. In cases where human rights violations occur, whether or not to intervene, and in what situations to intervene, is an ongoing debate. In international relations theories, The English School is one of the theories that discussed humanitarian intervention thoroughly. The humanitarian intervention debate in English School is between pluralists who argue that there should be no intervention in order not to disrupt the international order and solidarists who argue that intervention should be made to ensure justice, in cases where human rights are violated. English School writers argue that today's international society has a pluralist structure, however, over time it has become solidarist. Accepting English School's assumption that the international society is solidarist, in the thesis, can the concept of the Responsibility to Protect be considered as a solidarist institution of the international society? Focused on the question. While evaluating the responsibility to protect as a primary institution, used the methods of identifying primary institutions of Buzan and Holsti, who are the pioneers of both the theory and the concept of primary institutions, and used the founding texts of the Responsibility to Protect.