Reinke ödemi immunopatogenezinde epitel kaynaklı sitokinlerin rolü
Role of epithelium derived cytokines in immunopathogenesis of reinke' s edema
  1. Tez No: 764381
  2. Yazar: CEREN BAŞ EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Reinke ödemi vokal kordların benign bir hastalığıdır ve sigara ile yakın etiyolojik bağı net olarak bilinmekle birlikte karakteristik değişikliklerin ortaya çıkmasında görevli moleküler yolaklar net olarak ortaya konmuş değildir. Çalışmamızda sigara ile üretiminin arttığı bilinen, iritanlara bağlı epitel dokusundan salgılanarak immün yanıt ile arada bir köprü oluşturan TSLP, IL25 ve IL33' ün Reinke ödemi immünopatogenezinde de rol oynayıp oynamadığını araştırmayı amaçladık. 12 aktif sigara içicisi Reinke ödemi hastası ile 14 sigara içmeyen kontrol grubu hastası (vokal kordun diğer benign lezyonları) olmak üzer toplam 26 hasta ile çalışmamız tamamlanmıştır. Hastalardan vokal kord mikrocerrahisi sırasında alınan örneklerde TSLP varlığı immünhistokimya metodu ile çalışılmıştır. Bunun yanında TSLP, IL25, IL33, IL4, IL5, IL6, IL13, TNF-alfa, CCL17, CCL22, IL10, IFNγ ve TGF-beta genlerinin ifadelenmelerindeki değişimler semikantitatif RT-PCR yöntemi ile incelenmiştir. İmmünhistokimyasal boyanma şiddetlerinde Reinke ödemi ve kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı fark görülmemiştir. Stromal boyanmaya bakıldığında ise Reinke ödemi hastalarının örneklerinda optik dansite ölçümü ile yapılan analizlerde anlamlı şekilde daha kuvvetli boyanma görülmüştür (p=0,004). Sitokinlerin ifadelenme düzeyi ölçümlerinde de TSLP ifadelenme miktarları Reinke ödemi grubunda 27,4 kat daha fazla görülmüş olmasına rağmen bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,300). IL25 ve IL33 ifadelenmelerinde ise tam tersi bir sonuç elde edilmiştir, bu sitokinlerin kontrol grubunda sırasıyla 2.08 ve 7 kat olmak üzere daha fazla ifadelendiği görülmüştür fakat fark istatistiksel anlamlı bulunmamıştır (p=0,449; p=0,179). Sonuç olarak bulgularımız Reinke ödemi immunopatogenezinde TSLP' rolü olabileceğini desteklese de tip 2 inflamasyondan farklı bir sürece işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Reinke 's edema is a benign disorder of vocal cords. The etiologic relation with cigarette smokine is well estabhished; however the molecular pathways taking part in the disease process are not yet identified. Our objective was to determine if epitelium derived cytokines (TSLP, IL25 ve IL33) bridging the epitelium to immune response play a role in immunopathogenesis of Reinke' s edema. 2 patients with Reinke' s edema who are active smokers and 14 non smoker control patients (with other benign lesions of the vocal cords) are included in the study. Biopsies taken during microlayrngosurgery are analyzed. TSLP is studied with immunoshistochemisty. Also expression levels of TSLP, IL25, IL33, IL4, IL5, IL6, IL13, TNF-alfa, CCL17, CCL22, IL10, IFNγ ve TGF-beta genes are determined by RT-PCR. Epithelial immunoshistochemical staining intensity did not between Reinke' s edema and control group. Optical density measurements showed that stromal staining of TSLP was more intense in Reinke's edema compared to controls (p=0.004). TSLP expression level in Reinke's edema was 27.4 times higher compared to controls but this difference was not statistically significant (p=0.300). IL25 and IL33 expression levels were higher in controls compared to Reinks' s edema, 2.08 (p=0.449) and 7 p=0.179) times respectively. In conclusion our findings suggest that TSLP may play a role in immunopathogenesis however the process differs from Th2 mediated inflammation.