Çarpımsal homojen olmayan sınır değer problemleri
Non-homogeneous multiplicative boundary value problems
- Tez No: 764382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında, klasik analize alternatif olarak geliştirilen çarpımsal analizde kurulan homojen olmayan diferensiyel denklemlerin bazı özellikleri incelenmiştir. Çarpımsal homojen olmayan sınır değer problemlerinin çözümünün var olup olmadığını belirlemek için Çarpımsal Fredholm alternatifi diye adlandırılan bir kriter verilmiştir. Bu kriterden önce, çarpımsal analizde eşlenik operatör kavramı tanımlanmış, sonrasında klasikte var olan Lagrange özdeşliği, Green Formülü, ortogonallik, kendine eşleniklik gibi kavramlar çarpımsal homojen olmayan diferensiyel denklemler için de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some properties of non-homogeneous differential equations established in the multiplicative calculus developed as an alternative to classical analysis are examined. A criterion called the Multiplicative Fredholm alternative is given to determine whether there is a solution to non-homogeneous multiplicative boundary value problems. Before this criterion, the concept of the adjoint operator in the multiplicative calculus was defined, and then the concepts such as Lagrange identity, Green's formula, orthogonality, and self-adjoint in the classical case were also given for non-homogeneous multiplicative differential equations.