Bireysel ve takım elit sporcularda zihinsel antrenman düzeyleri ve bilişsel esneklik durumlarının incelenmesi
Investigation of mental training levels and cognitive flexibility of individual and TEAM elite athletes
- Tez No: 764387
- Danışmanlar: PROF. ERDİNÇ ŞIKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırmada daha önce farklı başlıklar altında incelenmiş olan zihinsel antrenman ve bilişsel esneklik durumlarının birlikte incelenip takım ve bireysel elit sporculardaki etkilerinin belli parametrelere göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışma 166 erkek, 128 kadın elit sporcu olmak üzere 294 kişi üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Sporda Zihinsel Antrenman Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bilgisayar programı olan SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) veri analizi programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde öncelikle frekans ve yüzdelik dağılımını gösteren tablo oluşturulmuştur. İki bağımsız grupların karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T Testi, karşılaştırılacak grup sayısı ikiden fazla olduğu durumlarda ise ANOVA testi uygulanmıştır. Anlamlılık değeri (p=0,05) olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Cinsiyet değişkenine göre elit sporcuların zihinsel performans beceriler alt boyutu ile kendinle konuşma alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı farklılığın olduğu sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to examine the mental training and cognitive flexibility states, which have been examined under separate headings before, and to examine their effects on team and individual elite athletes according to certain parameters. Method: The study was conducted on 294 people, including 166 male and 128 female elite athletes. Personal Information Form was used to reach the socio-demographic information of the participants as a data collection tool. The Mental Training Scale in Sports was used to measure the mental training levels of the participants in sports, and the Cognitive Flexibility Scale was used to measure the cognitive flexibility levels. The data analysis program SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences), a computer program, was used to evaluate the data. In the analysis of the data, firstly, a table showing the frequency and percentage distribution was created. The Independent Sample T Test was used to compare two independent groups, and the ANOVA test was used when the number of groups to be compared was more than two. The significance value was accepted as (p=0.05). Findings: According to the gender variable, it was found that there was a statistically significant difference between the mental performance skills sub-dimension of elite athletes and the self-talk sub-dimension.