Bireysel ve takım sporcularının zihinsel dayanıklılık ve performans stratejilerinin karşılaştırılması
The comparison of mental toughness and performance strategies of the athletes in individual and team sports
  1. Tez No: 819629
  2. Yazar: SUAT UTKAN ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, bireysel ve takım sporcularının zihinsel dayanıklılık ve performans stratejilerinin karşılaştırılması, ilaveten bazı değişkenler kapsamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma konusu çerçevesinde sorulara derinlemesine cevap bulabilmek için nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmada 11 maddelik kişisel bilgi formu yanında Performans Stratejileri Ölçeği (Test of Performance Strategies) ile Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği (Sport Mental Toughness Questionnaire-14) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bu doğrultuda, son iki yıl içinde elit seviyede aktif olarak müsabakalara katılan 198 bireysel ve 106 takım sporcusu araştırmaya katılmış, tüm katılımcılara veri toplama araçları uygulanmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinden sonra SPSS istatistik paket programından yararlanılmış, bulguların çarpıklık ve basıklık değerleri doğrultusunda normal dağılım gösterip göstermedikleri incelenmiş, normal dağılım göstermedikleri için parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Analizlerde anlamlılık seviyesi p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, we assessed the relationship between mental toughness and athletes' use of psychological performance strategies of individual and team athletes, at the same time it is aimed to examine within some variables. In order to find in-depth answers to the questions within the framework of the research, the screening model, one of the quantitative research methods, was adopted. 11-item personal information form prepared by the researchers, the Performance Strategies Scale (TOPS) and Sport Mental Toughness Questionnaire- SMTQ-14 were used as a data collection tool in the study. Accordingly, 198 individual and 106 team athletes who actively participated in competitions at the elite level in the last two years participated in the study and data collection tools were applied to all participants. After the research data were obtained, the SPSS statistical package program was used, and it was examined whether the findings showed a normal distribution in line with the skewness and kurtosis values, and nonparametric tests were used because they did not show a normal distribution. The significance level was accepted as p0.05).