Predictive control of aerodynamically driven missiles
Aerodinamik olarak sürülen füzelerin öngörülü sistemi
- Tez No: 76439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Aerodinamik olarak güdümlü füzeler için, kazanç çizelgelemeye dayalı ayrık ve devamlı zamanlı öngörülü denetleyiciler tasarlanmıştır. Çizelgelenen denetleyiciler doğrusal füze modelleri kullanılarak geliştirilmiş ve daha sonra bu denetleyiciler doğrusal olmayan füze modeline uygulanmıştır. Denetim eylemi dizgesinde, konum ve hız limitleri olduğu için, ayrık zamanlı denetleyicinin maliyet işlevinde, denetleyici çıkışı artışları cezalandırılmıştır. Füzenin zamana bağlı olarak değişen parametreleri olduğu için, otopilotun uçuş anındaki şartlara uygunluğunu sağlamak maksadıyla, kazanç çizelgeleme yöntemi kullanılmıştır. Denetleyiciler tek bir çevre durumu kümesi ile sınırlandırılmamış olup aynı zamanda çevre şartlarındaki olası değişikliklere karşı gürbüz bir yapıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
Discrete-time and continuous-time predictive controllers based on gain scheduling are designed for aerodynamically driven missiles. Linearized models of the missile are employed to obtain the scheduled controllers and then these controllers are validated on a nonlinear model of the missile. Because of the rate and position limitations in the control actuation system, a cost function is used, in which control increments are penalized in discrete-time algorithm. Since the missile has time-varying parameters, to adapt the autopilot to the conditions at the current flight regime, a gain scheduling method is used. The controllers are not confined to a particular set of environmental conditions but then possesses robustness against possible changes in the external conditions.