Model predictive control of a nonlinear unstable process
Kararsız doğrusal olmayan bir sürecin öngörülü model denetimi
  1. Tez No: 65172
  2. Yazar: LEYLA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN ÇAMURDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada, klasik dinamik matris denetimi (DMD) ile her kontrol periyodunda özyineli en küçük kareler yöntemiyle parameter kestirimini birleştiren adaptif (uyarlanır) dinamik matris kontrolü doğrusal ve kararlı olmayan bir sürece uygulanmıştır Kontrol edilen süreç, içlerinden biri kararsız olmak üzere birden çok yatışkın hal içerir. Kararsız nokta etrafında dinamik matris kontrol yöntemi kullanılarak yapılan kontrol kaskat kontrol şeklindedir. Kararsız olan süreç iç döngüde analog doğrusal kontrol ile kararlı hale getirilmiştir. Kararlı hale getirilen süreç daha sonra dış döngüde dinamik matris denetimi ile denetlenmiştir. Hem klasik hem de adaptif dinamik matris kontrolünde kararlı ve“iyi davranışlı”denetim sağlanmıştır. Her iki dinamik matris kontrolü arasında belirgin bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT In this work, conventional dynamic matrix control (DMC) and adaptive DMC which combines on-line parameter estimation in every control period via a recursive least squares algorithm are carried out on a nonlinear unstable process. The controlled process has multiple steady states one of which is unstable. The control around the unstable point using DMC is done in a cascade arrangement In the inner loop the unstable process is stabilized using an analog proportional only controller. This stabilized process is then controlled by the outer loop DMC. Stable and“well behaved”control with conventional and adaptive is obtained. No significant difference is found between these two DMC's.