Predictive control of grid connected photovoltaic system
Kestirilebilir kontrollü şebeke bağlantılı fotovoltaik sistem
- Tez No: 600277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA SÜRGEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, DC-DC yükseltici dönüştürücülü ve DC / AC nötr kenetlemeli (NPC) üç seviyeli eviricili şebekeye bağlı fotovoltaik (PV) dizisi analiz edilmiştir. DC-DC'ye yükseltici dönüştürücü, güneş panellerinden maksimum gücü çıkarmak için kullanılır. Tek fazlı üç seviye evirici, DC - DC çevirici ve şebeke arasında ara yüz oluşturmak için kullanılmıştır. Bu çalışmada, maksimum güç noktası izleme (MPPT) metodolojileri araştırılmış, geleneksel değiştir ve gözlemle (P&O) ve parçacık sürüsü optimizasyonu (PSO) yöntemleri karşılaştırılmıştır. Üç seviyeli invertör kendine özgü anahtarlama yapısıyla sabit bir ortak mod voltajı sağlamaktadır. Evirici çıkış gücünün kontrolü, oransal rezonans ve harmonik kompansatör denetçilerinin kullanıldığı ortogonal sinyal üretim metodolojisi ile gerçekleştirilmiştir. Sistemin modellemesi MATLAB / SIMULINK ortamında tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Ek olarak, fotovoltaik dizinin maksimum güç noktası takip işlemi sırasında DC-DC'ye yükseltici dönüştürücünün endüktans akımını kontrol etmek için ketirilebilir akım kontrolü kullanılmıştır. Çalışmada kestirilebilir akım kontrolü ile çalışan çeşitli MPPT metodolojilerinin hızları ve sağlamlığı gösterilmiştir. Görev zamanlı P&O ve PSO algoritmaları, ve gerilim tabanlı P&O ve PSO tabanlı kestirilebilir akım kontrol yöntemlerinin simülasyon modelleri oluşturulmuş ve bu yöntemlerin simülasyonları MATLAB/Simulink' te yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, grid connected photovoltaic (PV) array with DC to DC boost converter, and DC /AC neutral point clamped (NPC) three level inverter has been analyzed. The DC to DC boost converter is used to extract the maximum power from the solar panels. The single phase three level inverter has been used to interface between the DC to DC converter and grid. In this study, maximum power point tracking (MPPT) methodologies has been investigated and compared in which both the conventional perturb and observe (P&O), and the particle swarm optimization (PSO) methodologies have been introduced. The three-level inverter with its unique structure and gate signal operation gives a constant common mode voltage. The control of the output power of the inverter was carried out with orthogonal signal generation methodology in which proportional resonant controller (PR), and harmonic compensator controllers (HC) were used. The simulation model of the complete system has been designed and analyzed in the MATLAB/SIMULINK environment. In addition, the predictive current control has been used to control the inductance current of the DC to DC boost converter during maximum power point tracking operation of the photovoltaic array. The fastness and robustness of various MPPT methodologies equipped with predictive current control has been demonstrated in the study. The duty controlled P&O and PSO algorithms, and voltage controlled P&O and PSO based predictive current control methods have been implemented and simulation of these methodologies has been carried out via MATLAB/Simulink.