İrritabl bağırsak sendromlu hastalarda progresif kas gevşeme egzersizlerinin semptom şiddeti ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of progressive muscle relaxation exercises in symptom severity and quality of life in patients with irritable bowel syndrome
- Tez No: 764400
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırma irritabl bağırsak sendromlu hastalarda progresif kas gevşeme egzersizlerinin semptom şiddeti ve yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel olan bu araştırma Erzurum Şehir Hastanesi gastroenteroloji polikliniğine 18 Nisan – 11 Ağustos 2022 tarihleri arasında gelen ve irritabl bağırsak sendromu (İBS) tanısı olan 28 deney 29 kontrol grubu olmak üzere toplam 57 hasta ile yürütüldü. Deney grubundaki hastalara 6 hafta boyunca her gün progresif kas gevşeme egzersizleri yaptırıldı, kontrol grubundakilere ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Araştırma verilerinin toplanmasında hasta bilgi formu, İBS semptom şiddet skoru ve İBS yaşam kalitesi ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare, bağımlı gruplarda ve bağımsız gruplarda t testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effects of progressive muscle relaxation exercises on symptom severity and quality of life in patients with irritable bowel syndrome. Material and Method: This randomized controlled experimental study was conducted with a total of 57 patients, 28 in the experimental group and 29 in the control group, who were admitted to Erzurum City Hospital Gastroenterology Outpatient Clinic between April 18 and August 11, 2022 and who were diagnosed with irritable bowel syndrome (IBS). Patients in the experimental group performed progressive muscle relaxation exercises every day for 6 weeks, while the control group patients did not receive any interventions. Patient information form, IBS Symptom Severity Score and IBS Quality of Life scale were used in collecting research data. Chi-square, Paired-sample t test and Independent-sample t test were used in the assessment of data.