Hemodiyaliz hastalarına yapılan ayak masajının uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyine etkisi
The effect of foot massage applied to patients undergoing hemodialysis on their sleep quality and fatigue level
  1. Tez No: 764401
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÇITLIK SARITAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemodiyaliz hastalarına yapılan ayak masajının uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü olarak yapılan bu araştırmanın evrenini iki hastanenin HD ünitesinde tedavi alan 97 hasta oluşturdu. Araştırma deney grubu (36) ve kontrol grubu (37) olmak üzere 73 hasta ile tamamlandı. Araştırma verileri, Hasta Tanıtım Formu, PUKİ ve PYÖ kullanılarak Ağustos 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında toplandı. Deney grubundaki hastalara Hasta Tanıtım Formu, PYÖ ve PUKİ ilk görüşmede ve ayak masajı yapıldıktan sonra 2. ve 4. haftanın sonunda tekrar uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara da ilk görüşmede, 2. ve 4. haftanın sonunda uygulandı. Deney grubundaki hastalara dört hafta boyunca haftada üç kez, 12 seans, 10 dakika ayak masajı yapıldı. Kontrol grubundaki hastalara herhangi bir girişim yapılmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of foot massage applied to patients undergoing hemodialysis on their sleep quality and fatigue level. Material and Method: The population of this randomized controlled study consisted of 97 patients receiving treatment in the HD unit of two hospitals. The study was completed with 73 patients, who were assigned to the experimental group (36) and the control group (37). The data were collected between August 2021 and February 2022 using the Patient Information Form, PSQI, and PFS. In the experimental group, the Patient Information Form, PFS, and PSQI were applied at the first interview and again at the end of the 2nd and 4th weeks after foot massage. It was applied to the patients in the control group at the first interview and at the end of the 2nd and 4th weeks. The patients in the experimental group were subjected to foot massage for 10 minutes three times a week for four weeks (in 12 sessions). No intervention was performed on the patients in the control group.