Kurumsal sağlıklı yaşam programı uygulamaları ile çalışan sağlığı ilişkisi ve işyerine etkileri
The relationship between corporate wellness program practices and employee health and its effects on the workplace
- Tez No: 764407
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnşaat ve finans şirketlerindeki çalışanların işyeri ortamında aşırı çalışma ve bunalma hissi yaşaması yaygındır. Bu nedenle inşaat ve finans şirketlerinde çalışanların bakış açısını incelemek değerlidir. İşyeri stresini ve çalışan kaybını azaltmada ve iş memnuniyetini artırmada kurumsal sağlıklı yaşam programları sunmanın önemine yönelik çalışan tepkisi ve ilgisi kayda değerdir. Bu çalışmanın amacı, inşaat ve finans şirketlerinde çalışanlar için kurumsal sağlıklı yaşam programlarının uygulanması ihtiyacına ilişkin daha derin bir anlayışa sahip olmaktır. Bu çalışmada, Ürdün ve Türkiye'deki inşaat ve finans şirketlerinde tüm kurumsal düzeylerde ve pozisyonlarda bulunan çalışanları araştırılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda çalışanların sağlıklı yaşam programlarına katılma ihtiyacı ile işten ayrılma oranlarının azaltılması arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışanlar sağlıklı yaşam programlarına katılımı iş motivasyon düzeyleri üzerinde rol oynamaktadır. Buna ek olarak kurumsal sağlıklı yaşam programları sunan şirketlerin bunu literatürde sunulan mevcut kanıtlara uygun olarak yaptıklarını göstermektedir. İyi bir sosyal ortam, çalışanların işyerinde desteklendiklerini hissetmelerine, işle ilgili stresle başa çıkmalarına ve işteyken kendilerini değerli hissetme duygularını artırmalarına yardımcı olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is common for employees within construction and finance companies to experience feeling of being overworked and overwhelmed in the workplace environment. For this reason, it is valuable to study employees' perspective in construction and finance companies. The aim of this study was to have a deeper understanding of the need for applying corporate wellness programs for employees in construction and finance companies. This study surveyed employees who are in all organizational levels and positions at construction and finance companies in Jordan and Turkey. This survey asked questions based on employees' perspectives that explored the barriers that limited the use of corporate wellness programs and explored the need and benefit of applying these programs in the aspect of increasing employee's satisfaction and motivation, reducing occupational stress and turnover, and enhance performance. The result suggest limited knowledge on corporate wellness programs and not enough resources available to implement wellness programs as the most common barriers in construction and finance companies. Employees' interest to participate in corporate wellness programs is suggested by the results as common facilities to successfully implement corporate wellness programs in Jordanian and Turkish companies.