Sosyal medya pazarlamasının tüketici davranışlarına etkisi ve öğretmenlere yönelik nitel bir araştırma
The effect of social media marketing on consumer behavior and a qualitative research for teachers
  1. Tez No: 764406
  2. Yazar: EMRAH ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİYE BEĞENDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde internet ağının gelişmesine paralel olarak dijital pazarlamada gelişmektedir. Dijital pazarlamada en etkili iletişim aracı olarak sosyal medya kullanılmaktadır. Bununla beraber insanlar gündelik veya diğer ihtiyaçlarını karşılamak için de sosyal medyadan faydalanmaktadır. Sosyal medyanın pazarlama alanında araç olarak kullanılmasıyla beraber işletmeler ile tüketiciler arasında etkili bir iletişim kurulmaya başlanmıştır. Kurulan bu bağlantılar neticesinde tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik satın alma sürecinde, sosyal medya iletişim araçlarını yoğun bir şekilde kullandıkları görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya pazarlamasının tüketici davranışları üzerindeki etkisini ortaya koyarak öğretmenlerin pazarlama alanında, sosyal medyayı kullanım seviyelerini ortaya koymak ve öğretmenlerin satın alma sürecinde sosyal medyanın etkisiyle tutum ve davranışlarında meydana gelebilecek değişikliklerin tespiti hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda nitel analiz yöntemi tercih edilerek öğretmenlerin satın alma davranışlarında sosyal medyanın etkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, in parallel with the development of the internet network, digital marketing is developing. Social media is used as the most effective communication tool in digital marketing. However, people also use social media to meet their daily or other needs. With the use of social media as a tool in the field of marketing, an effective communication has begun to be established between businesses and consumers. As a result of these connections, it has been observed that consumers use social media communication tools intensively in the purchasing process to meet their needs. The aim of this study is to reveal the effect of social media marketing on consumer behavior, to reveal the level of teachers' use of social media in the field of marketing, and to determine the changes that may occur in teachers' attitudes and behaviors with the effect of social media in the purchasing process. For this purpose, the effect of social media on the purchasing behavior of teachers was revealed by choosing the qualitative analysis method.