Gendered violence, exploitation and resistance: Experiences of İranian refugee women in Yalova
Toplumsal cinsiyetlendirilmiş şiddet, sömürü ve direniş: Iranlı mülteci kadınların Yalovadaki deneyimleri
  1. Tez No: 764408
  2. Yazar: CEMİLE GİZEM DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER-TILIC
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma, Yalova'da yaşayan ve Kanada, ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerine yerleştirilmeyi bekleyen İranlı mülteci kadınların deneyimlerine odaklanmaktadır. Türkiye, Cenevre Sözleşmesi'ne koyduğu coğrafi çekince sebebiyle, Avrupa Konseyi dışındaki ülkelerden sığınma başvurusunda bulunanlara mülteci statüsü vermemekte, Afganistan, İran, Irak ve Somali gibi ülkelerden gelen sığınmacıları, üçüncü ülke yerleştirilmeleri gerçekleşene kadar, devlet tarafından belirlenen uydu kentlere yerleştirmektedir. Herhangi bir sosyal, finansal destek almadan bu kentlerde yerleştirilmeyi bekleyen mültecilerin Türkiye'deki bekleme deneyimleri bu uydu kent uygulaması etrafında şekillenmekte, uydu kent uygulaması mültecilerin deneyimlerini anlamak için önemli bir analiz kategorisi olarak belirmektedir. Bu uydu kentlerden biri olan Yalova'da feminist bir metodolojiyle on ay süren etnografik bir araştırmaya dayanarak gerçekleştirilen bu tez, mülteci kadınların Türkiye'deki bekleme süreleri boyunca uydu kent kısıtlamalarını, emek sömürüsünü ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti nasıl deneyimlediklerini ve bu baskıcı koşullara direnmek için ne tür direniş pratikleri geliştirdiklerini incelemektedir. Araştırma, Yalova'daki İranlı mülteci kadınların Türkiye'deki bekleyişleri sırasında toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin farklı ve çok katmanlı biçimleriyle karşılaştıklarını ve kayıt dışı istihdam koşullarında sınır dışı tehdidiyle emek sömürüsüne maruz kaldıklarını ortaya çıkarmaktadır. Öte yandan, araştırma, tüm bu kısıtlamalara ve şiddete rağmen, kadınların aralarında gerçekleştirdikleri dayanışma pratikleriyle, sığınma rejiminin yarattığı kısıtlamalara karşı direnmenin ve hayatlarına sahip çıkmanın farklı yollarını bulduklarını da göstermektedir. Kadınların deneyimlerini araştırmanın merkezine yerleştiren bu tez, mülteci kadınların deneyimlerini ve deneyimlerini yeniden şekillendiren yapıları görünür kılmayı ve heteropatriyarka, ırkçılık ve kapitalizm arasındaki ilişkiyi haritalandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
My dissertation focuses on the experiences of Iranian refugee women in Turkey who await resettlement in Canada, the USA, and various European Countries. Asylum seekers from countries such as Afghanistan, Iran and Iraq are assigned to satellite cities in Turkey until their resettlement. The lives of refugees waiting without any social or financial support are deeply shaped by satellite city regulation, and the satellite city emerges as an important category of analysis to understand the multifaceted experiences of refugees in Turkey. Based on ten months of ethnographic research with a feminist methodology in one of those satellite cities — namely Yalova — I ask, how do refugee women experience satellite city restrictions, labor exploitation, and gendered violence during their period of waiting in Turkey and, what kind of strategies do they use to resist these oppressive conditions? With a focus on Iranian women, my research demonstrates that their experience in Yalova entails multiple and multi-layered forms of gendered violence, ranging from encounters with legal system down to their everyday practices, all while being exposed to fierce exploitation in the informal labor market, compounded by the constant looming threat of deportation. However, by cultivating solidarity, they also create ways to navigate and negotiate the restrictions of the asylum regime and never give up claiming their lives. By locating women's experiences at the center of the research, I aim to make refugee women's experiences and the structures that reshape them visible and to map the relationship between heteropatriarchy, racism, and capitalism.