Product analysis for photobiological production of hydrogen
Hidrojenin fotobiyolojik üretimi için ürün analizi
  1. Tez No: 764422
  2. Yazar: ETKİN TARLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KOKU, PROF. DR. TUBA HANDE BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Hidrojen (H2) enerjisi hem çevre kirliliği sorunlarının azaltılması hem de fosil yakıtlara göre en yüksek enerji içeriği olması açısından önemli bir yere sahiptir. H2 üretmenin birçok yolu vardır ve bu tezde biyolojik H2 üretiminin alt başlıklarından biri olan fotofermentaston kullanılmıştır. Fotosentetik bakterilerin en popüler Rhodobacter capsulatus türünün iki farklı suşu kullanılmıştır: Rhodobacter capsulatus yabanıl suş (WT) ve hidrojen tüketen hidrojenaz suşunun silindiği (hup-) YO3 suşu. H2 üretimine ek olarak, R.capsulatus poli-beta-hidroksi bütirik asit (PHB) gibi bazı değerli yan ürünleri sentezleyebilir. PHB, ekonomik değeri olan ve biyolojik olarak parçalanabilen polimer yapısı ile öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın ana amacı, R. capsulatus'un WT ve YO3 (hup-) suşlarının H2 ve PHB sentezi verimlilikleri açısından karşılaştırılmasıdır. PHB, fazlaca karbon kaynağı ve stres koşulları altında biriktiğinden, karbon ve azot kaynakları olarak sırasıyla 65 mM asetat ve 2 mM glutamat kullanılmıştır. Toplamda 6 deney, PHB analiz yöntemleri, reaktör tasarımı ve gaz toplama sistemleri ile ilgili olarak tasarlanmış ve çalıştırılmıştır. 50-350 mL kapasiteli anaerobik fotobioreaktörler kesikli ve kesikli beslemeli modlarda çalıştırılmıştır. Sonuçlar, asetat konsantrasyonunun (bu çalışma için 20 mM'den yüksek asetat konsantrasyonu) mevcudiyeti altında WT suşu için H2 ve PHB üretimi arasındaki ilişkinin doğru orantılı olduğunu ortaya koydu. YO3 suşu için, H2 ve PHB üretimi arasında genel olarak ters bir ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hydrogen (H2) energy has an important place in terms of both reducing environmental pollution problems and having the highest energy content compared to fossil fuels. There are many ways to produce H2, and photofermentation, which is one of the subheadings of biological H2 production, was used in this thesis. Two different strains of Rhodobacter capsulatus strains of photosynthetic bacteria were used: R. capsulatus wild (WT) and uptake hydrogenase deficient mutant YO3 (hup-). In addition to the H2 production, R.capsulatus can synthesize some valuable byproducts such as poly-β-hydroxy butyric acid (PHB). PHB stands out due to its economic value and biodegradable polymer structure. The main objective of this study was to compare of WT and YO3 (hup-) strains of R.capsulatus in terms of H2 and PHB synthesis efficiency. Since PHB accumulates under excess carbon source and stress conditions, 65 mM acetate and 2 mM glutamate were used as carbon and nitrogen sources, respectively. In total, 6 experiments were designed and operated with respect to PHB analysis methods, reactor design and gas collection systems. Anaerobic photobioreactors with 50-350 mL capacity were operated in batch and fed-batch modes. The results revealed that the relationship between H2 and PHB production was directly proportional for the WT strain under the availability of acetate concentration (higher than 20 mM acetate concentration for this study). For YO3 strain, there was generally a reverse relationship between H2 and PHB production.