A New algorithm in locating text in complex color images
Renkli belgelerde yazı bölgelerinin bulunması için yeni bir algoritma
  1. Tez No: 76443
  2. Yazar: EREL ORTAÇAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
RENKLİ BELGELERDE YAZI BÖLGELERİNİN BULUNMASI İÇİN YENİ BİR ALGORİTMA ÖZET Renkli belgelerden yazı bölgelerinin elde edilmesine yönelik yeni bir algoritma geliştirilmiştir. Algoritma, renk uzayında bölütleme ile bunu izleyen yazı bölütlerinin bir mantık yordamına göre süzgeçlenmesinden oluşan iki adımı içermektedir. Bölütleme, vektör ve sekizli ağaç (Octree) nicemlemelerini izleyen bağlantılı bileşenlerin kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Yazı içeren bölgeler, çeşitli kural kökenli istatistiksel salt testler kullanılarak saptanmıştır. Fourier açılımlarıyla eğitilmiş yapay sinir ağlı bir sistem de, yazı belirleme aşamasında başarıyla kullanılmıştır. Farklı nicemleme algoritmaları ile elde edilen bölütleme haritalarının, olası yazı bölütlerinin bir önceki adımda belirlenmesinden sonra birleştirilmesiyle başarım iyileştirilmiştir. Aynı zamanda yanlışlıkla yok edilmiş yazı karakterlerini ve/veya yazı karakter uzantılarını geri kazanmak için önceden kazanılmış yazı karakterlerinin kullanılmasını içeren bir geri kazanma evresi, tümleştirme adımının çıktısına uygulanmaktadır. Önerilen method, herhangi bir renkli doküman imgesinde, özellikle CD ve kitap kapaklarında, yazı karakterlerinin belirlemesinde kendini başarıyla kanıtlamıştır. Bu algoritma, görüntü dizinleme ve arşivleme alanlarında çeşitli kullanımlara sahiptir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A novel text extraction algorithm from cluttered color images is developed and tested in this thesis. The algorithm consists of a color segmentation stage followed by rule- based filtering of non-text regions. Color image segmentation is implemented via Vector quantization (VQ) and Octree quantization algorithms followed by connected component analysis. Extraction of text segments algorithm uses the measurement of geometrical properties as well as textness properties and a set of heuristic rules. A neural network based characterness score with Fourier descriptors of image segments have been applied for the textness properties of segments. The performance is improved by the fusion of the three different segmentation maps (VQ-4, VQ-8 and Octree-8) of the rule-based filtered intermediate images. A restitution cycle to restore any deleted characters and/or deleted diacritical marks has been applied to the fused image. The proposed method has proven very successful in extraction of texts from any color document images, especially from CD and book covers. The scheme has applications in color image indexing and retrieval.