Change in online consumer behavior patterns during the pandemic
- Tez No: 764450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
E-ticaret bilgi ve teknolojinin gelişmesi ve büyümesiyle birlikte hız kazanmış ve dünyada önemli bir sektör haline gelmiştir. Pandemi döneminde tüketicilerin geleneksel tüketici davranışlarının değiştiği ve dijital alana döndüğü gerçeği yadsınamaz. Pandeminin etkisiyle zaten büyümekte olan online alışveriş davranışı büyük ivme kazanmıştır. Pandemiden önce tüketici davranışlarını inceleyen birçok araştırma olmuştur fakat pandemiyle birlikte online alışveriş davranışlarının değişimini incelemek gereği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda hazırlamış olduğum çalışmada pandemi sürecinde değişen online tüketici davranışları incelenmiş olup Yeditepe Üniversitesi'nde çalışan 200 kişi üzerinde anket yöntemi kullanılarak SPPS istatistik programı yardımıyla, korelasyon analizi olarak Pearson Korelasyon Testi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenin bağımlı değişkenler ile ilişkinin yordanmasına yönelik regresyon analizi kullanılmıştır. Fark analizleri olarak ise ikili gurupların karşılaştırılmasında t-test, üç ve daha fazla bağımsız grupların karşılaştırılmasında ise ANOVA ve Post Hoc testlerinden Tukey Test kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda bazı bağımsız değişkenlerin de etkisiyle birlikte pandemi döneminde online tüketici davranışları tutumunun değiştiği gözlemlenmiştir. Bulgular, tartışma ve sonuç bölümünde literatür ışığında tartışılmış, araştırmanın kısıtlamaları ele alınmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
E-commerce has gained speed with the development and growth of information and technology and has become an important sector in the world. It is undeniable that traditional consumer behaviors of consumers have changed and returned to the digital field during the pandemic period. With the effect of the pandemic, the online shopping behavior, which is already growing, has gained great momentum. There have been many studies examining consumer behavior before the pandemic, but with the pandemic, it has become necessary to examine the change in online shopping behaviors. In this context, in the study I prepared, the changing online consumer behaviors during the pandemic were examined and the Pearson Correlation Test was used as the correlation analysis, with the help of the SPPS statistical program, using the questionnaire method on 200 people working at Yeditepe University. Regression analysis was used to predict the relationship of the independent variable with the dependent variables. As difference analysis, t-test was used to compare paired groups, and Tukey Test, one of the Post Hoc tests, was used to compare three or more independent groups. As a result of the research, it was observed that the online consumer behavior attitude changed during the pandemic period with the effect of some independent variables. The findings were discussed in the light of the literature in the discussion and conclusion section, the limitations of the research were discussed and suggestions were made for future studies.