Retrofitting a reinforced concrete frame by steel bracing
Betonarme çerçevelerin çelik stabilite bağlarıyla güçlendirilmesi
- Tez No: 76448
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
VI KISA ÖZET Çelik inşaat sistemi dünyada çokça kullanılmasına karşın, ülkemizde tercih edilmeyen bir yapı sistemidir. Halbuki çelik binaların betonarme binalara göre daha hafif oluşu bu yapı sisteminin en önemli özelliklerinden biridir. Çelik yapılarda kullanılan çapraz stabilite bağlan ise önemli ölçüde enerji yutma özellikleri sebebinden bu yapı sisteminin vazgeçilmez bir elemanıdır. Çapraz stabilite bağlarını incelerken ilk önce bu elemanların yapıya sağladıkları faydalar, değişik tiplerinin avantaj ve dezavantajlarına bakılacaktır. Bu elemanların hakkında yapılan deneysel çalışmalardan yararlanıp yapı için ne derece gerekli ve yatay yüklerin karşılamasında ne kadar etkili olduğu göz önüne serilecektir. Günümüzde hasar görmüş betonarme binaların güçlendirilmesinde perde duvarlarla takviye yöntemi uygulanmaktadır. Fakat bu yöntem binaya büyük miktarda ilave yük getirirken ayrıca uygulanması sırasında bina sakinlerinin binayı inşaat süresinde kullanmalarını da engeller. Bu sebepten dolayı alternatif güçlendirme yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlardan biride, özelliklerim bir üst paragrafta sunduğumuz çelik stabilite bağlarım kullanarak güçlendirme yöntemidir. Bu yöntemi tanımak için ilk olarak dünyada bu tipte yapılmış çalışmaları incelenmiştir. Ardından, Dinar depreminde hasar görmüş ve perde duvar ile güçlendirilmiş bir binayı çelik bağlar kullanarak güçlendirme yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemle sağlıklı bir güçlendirme yapabilmek için perde duvar ile elde edilmiş değerler baz olarak alınmıştır. Bunun için çeşitli yöntemler denenmiş ve bunun sonucunda yapı içi ve yapı dışına yerleştirmek üzere iki tip güçlendirme projesi ortaya çıkartılmıştır. Bu çalışmalar sırasında SAP90 programından yararlanılmıştır. Bu programdan elde edilen yer değiştirme ve reaksiyon çıktıları kullanılarak, stabilite bağlı binaların verdiği sonuçlarla perde\11 duvarlı binanın sonuçlan kontrol edilmiştir. Ayrıca STA4CAD programıyla elde edilmiş binanın orjinal kolon kiriş reaksiyonlarına da bakıp sınır değerler altında kalındığı ispat edilmiştir. Analiz kısmından sonra planlanan iki tip güçlendirme yönteminin uygulanması, çizimlerle anlatılmıştır. Daha sonraki son kısımda da bu iki yötemlerin maliyetleri malzeme açısından kabaca hesaplanmıştır. Çalışmanın sonunda çelik stabilite bağlarının tek başına yeterli bir güçlendirme sistemi olmadığı ancak deplasmanlar konusunda binaya önemli yararlar sağladığı anlaşılmıştır. Bu yöntemin elastik sınır ötesi bir analizle daha iyi sonuç vereceği de araştırılması gereken bir konudur. Henüz yeni bir metod olmasına karşın yapılacak çalışmalarla daha iyi sonuçlar alınacağı da kuşkusuzdur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Braces are commonly used in steel structures since they can absorb a considerable part of the energy caused by the seismic loading. In a steel structure, braces control the seismic behaviour of the building. Lateral loads are generally absorbed by the braces till their buckling. Beams and columns take part in resisting against lateral loads after this stage. This property of the braces is the main cause that makes the structure“ductile”which means the resistivity on the earthquakes. In the retrofitting process of a reinforced concrete structure, in general shear walls are added to the existing building. This method is preferred because shear walls have the property of absorbing large amount of moment and shear force caused by seismic loading. By this way, an earthquake resistant structure is obtained. However, this method increases the weight of the building. This means the increase of the lateral loads caused by the earthquake. In order to find a method better than adding shear walls, new alternatives have been developed. These are infilling walls, adding wing walls, jacketing columns and steel bracing. Steel bracing of a reinforced concrete frame is more effective and easier than other methods. Steel braces are very important members for the earthquake resistivity of a steel structure. Therefore, this property can also be used in the retrofitting of a damaged concrete building. Before beginning to retrofitting of a reinforced concrete building by steel braces, the importance of braces for a steel structure and example processes done with this method have been investigated. Then, an example of a damaged concrete structure strengthened with different types of steel braces was examined for its effectiveness.