Experimental and theoretical characterization of polymer substances; Tailor-made masterbatch production from pigment
Polimer maddelerinin deneysel ve teorik tanımlaması; Pigmentten ısmarlama yapılmış konsantre boya üretimi
- Tez No: 76447
- Danışmanlar: PROF. DR. İVET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, konsantre plastik boyası (masterbatch) üretmek için tek vidalı extruder yardımıyla iki çeşit deney yapılmıştır. Birinci deneyde, Cu-ftalosiyanin ve Mn-P-oksi-naftoik asit pigmentlerinin karışımlarının (monomasterbatch) polipropilen içinde dağılımı elde edilirken; ikinci deneyde adı geçen pigmentler doğrudan polipropilen içinde dağıtılmıştır. Renk farkı spektrofotometre ile ölçülmüş ve ikinci deneyden elde edilen rengin birinci deneydekine göre son derece açık olduğu tesbit edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, çubuk şeklindeki taneciklerin ve rasgele kıvrılmış polimer zincirlerinin ikili karışımlarının istatiksel dinamiği, bilgisayar yöntemleri ile incelenmiştir. Bu bilgisayar hesaplamalarının pigment (çubuk tanecik) ve polimer zinciri (rasgele kıvrılmış) miktarları ile ilgili bilgi verdiği kanıtlanmıştır. Eksen oranlan, sırasıyla 10, 20 ve 30 olan pigmentlerin değişik uzunluklardaki polimer zincirleri için faz şemaları belirlenmiştir. Pigmentlerin boyutu daha asimetrik olduğu için sistem düşük ve yüksek pigment konsantrasyonlu bölgelere ayrılmaktadır. Hesaplamalar, yüksek konsantrasyonlu bölgelerin 0.35 ve 0.65 değerleri arasında pigment hacim oranına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is mainly composed of two parts. In the first part, two kinds of experiments are performed by means of a single screw extruder to produce tailor made masterbatches. In experiment one, the dispersion of predispersed materials (monomasterbatches) of the pigments, Cu-phatalocyanine and Mn-B-oxy-naphtoic acid, in polypropylene are achieved; whereas, in experiment two, the mentioned pigments are directly dispersed in polypropylene. The color difference is measured by a spectrophotometer and it is determined that the color obtained in the second experiment is extremely lighter than the one obtained in the first experiment. In the second part of this thesis, the statistical dynamics of binary mixtures of rodlike particles and random coils are investigated by computational methods. Such computations have proven to give information on the amounts of pigment (rodlike particle) and polymer chain (random coils) that lead to phase separation. The phase diagram of pigments with axis ratios 10, 20 and 30, respectively, are determined for different contour lengths of polymer chains. As the size of the pigments becomes more asymmetric the system separates into low and high pigment concentration regions. Calculations show that the high concentration regions have a pigment volume fraction between the values 0.35 and 0.65.