Investigating the in-service teacher training and professional development needs of instructors in higher education English language schools
Yükseköğretim Ingilizce hazırlık okullarındaki öğretim görevlilerinin hizmet içi eğitim ve mesleki gelişim ihtiyaçlarının araştırılması
- Tez No: 764488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışma, yüksek öğretim İngilizce Dil okullarında görev yapan hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişim ihtiyaçlarını araştırmayı ve buna dayalı bir hizmet içi eğitim programı çerçevesi tasarlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın katılımcıları, Ankara'daki 17 üniversitenin yükseköğretim öncesi İngilizce Hazırlık okullarında görev yapan İngilizce öğretim görevlileridir. Çalışmanın ana araştırma odakları, İngilizce öğretim görevlilerinin mesleki gelişim ihtiyaçlarını analiz etmek, katılımcıların mesleki profilleri ile ihtiyaçları arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını belirlemek ve ihtiyaç analizi bulgularına göre bir hizmet içi eğitim program çerçevesi tasarlamaktır. Çalışma, bir karma yöntem araştırması olarak tasarlanmıştır. Nicel ve nitel veri toplama araçlarından yararlanılarak, çalışmada yakınsak (paralel / eşzamanlı) araştırma tasarımı kullanılmıştır. Veri toplama araçları, çevrimiçi bir ihtiyaç değerlendirme anketini ve çevrimiçi yarı yapılandırılmış görüşmeleri içermektedir. Anket, Ankara'daki yüksek öğretim İngilizce hazırlık okullarında görev yapan 319 İngilizce öğretim görevlisine uygulanmış ve bulgular öğretim görevlilerinin mesleki ihtiyaçlarını belirlemek için kullanılmıştır. Ayrıca anket sonuçlarını daha detaylı açıklamak için gönüllü öğretim görevlileriyle 21 çevrimiçi görüşme yapılmıştır. Aynı zamanda, veri kaynaklarını çeşitlendirmek için 12 öğretmen eğitmeni ve 10 İngilizce Hazırlık Okulu Müdürü ile yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmeler yapılmıştır. Veri analizi prosedürleri, nicel veriler için tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikleri ve nitel veriler için kodlama ve sınıflandırma prosedürlerini içermektedir. Çalışmanın sonuçları, İngilizce öğretim görevlilerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçları, inançları ve tercihlerinin yanı sıra karar verme mekanizmalarının görüşlerine ilişkin içgörüler ortaya çıkarmıştır. Bulgular, Türkiye'deki İngilizce öğretim görevlileri için bir hizmet içi eğitim programı için bir çerçeve önermek için kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, İngilizce öğretim görevlileri için mesleki gelişim faaliyetleri tasarlamak ve planlamak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the professional development needs of in-service English language instructors working at higher education English Language schools. The participants of the study were English Language instructors working at the pre-tertiary English Language preparatory schools of 17 universities in Ankara, Turkey. The main research foci of the study are analyzing the professional development needs of English language instructors and identifying the main components of a framework for the in-service training of English language instructors. The study followed a mixed method research design. By making used of quantitative and qualitative data collection tools, the study employed convergent (parallel/concurrent) research design. The data collection tools involved an online needs assessment questionnaire and semi-structured interviews. The questionnaire was administered to 319 English language instructors working at higher education English Language preparatory schools in Ankara and was utilized to determine the needs of EFL instructors. In addition, 21 online interviews were conducted with voluntary instructors to further explain the questionnaire results. At the same time, semi-structured interviews were conducted with 12 teacher trainers and 10 English language school directors to triangulate data. The data analysis procedures involved descriptive and inferential statistics for quantitative data, and coding and categorizing procedures for qualitative data. The results of the study revealed insights about EFL instructors' in-service training needs, beliefs and preferences as well as the views of the decision-making mechanisms. The findings were used to propose a framework for an in-service training program for EFL instructors in Turkey. The results of the study can be used to design and plan professional development activities for EFL teachers.