The corpus of Turkish youth language (CoTY): The compilation andinteractional dynamics of a spoken corpus
Türkçe gençlik dili derlemi (CoTY): Derlem oluşturma ve sözlü bir derlemin etkileşimsel dinamikleri
  1. Tez No: 764487
  2. Yazar: ESRANUR EFEOĞLU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu çalışma, daha önce odaklanılmamış bir araştırma alanı olan ve genç Türkçe konuşucuları tarafından ikili veya çok taraflı etkileşimde kullanılan çağdaş sözlü Türkçeyi araştırmaktadır. Bu amaçla, veri kaynağı ve analiz aracı olarak Türkçe Gençlik Dili Derlemi (CoTY) adı verilen bir özel alan derlemi oluşturulmuştur. Türkçe gençlik konuşmasının azami düzeyde temsili bir örneğini sunmak üzere tasarlanan CoTY, Türkiye'deki çeşitli sosyo-ekonomik geçmişlerden gelen 14-18 yaş arası gençler arasında plansız ve doğal olarak meydana gelen etkileşimsel sözlü veriyi içermektedir. Bu derlem, sadece arkadaşlar arasındaki gayri resmi konuşmalardan oluşan tek bir dil kesitine ait 168,748 kelimelik bir derlemdir. 123 konuşmacıdan (62 kadın ve 61 erkek) oluşan derlemde, 26 saat 11 dakikalık sözlü etkileşim yer almaktadır. Derlem, çok katmanlı transkripsiyon ve derlem oluşturma yazılımı EXMARaLDA kullanılarak oluşturulmuş; Partitur-Editor, COMA ve EXAKT araçları, derlem oluşturma, yönetim, sorgulama ve analiz araçları olarak kullanılmıştır. Derlem verilerinin etkileşimsel dinamikleri dört grup etkileşim belirleyicisi üzerinden incelenmiştir: (i) yansıma belirteçleri, (ii) hitap sözcükleri, (iii) belirsizlik ifadeleri ve (iv) pekiştiriciler. Her bir etkileşim belirleyicisi grubu için; türler, dağılım ve göze çarpan edimsel işlevler sunulmuştur. Çalışma, derlem yöntemleri aracılığıyla dilbilim çalışmalarına sistematik, sürdürülebilir ve şeffaf bir yaklaşım sunmakta ve gençlik dilinin sosyopragmatik incelemelerine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın sonuçlarının, çağdaş konuşma Türkçesi ve diller arası gençlik dili çalışmaları için temel veri sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the previously unattained research area of contemporary spoken Turkish used in dyadic and multi-party interaction among young speakers of Turkish. For this purpose, a specialized corpus called the Corpus of Turkish Youth Language (CoTY) was compiled as a source of data and as a tool of analysis. Designed to offer a maximally representative sample of Turkish youth talk, the CoTY contains naturally occurring and spontaneous interactional data among young people between the ages of 14-18 from various socio-economic backgrounds in Turkey. It is a 168,748-word corpus within the single register of informal conversation exclusively among friends. It has 123 unique speakers (62 females and 61 males) and consists of 26 hours 11 minutes of spoken interaction. The corpus was constructed using the multilayer transcription and corpus construction software EXMARaLDA, the tools of Partitur-Editor, COMA, and EXAKT were utilized as corpus building, management, query and analysis tools. The interactional dynamics of the corpus data were examined through four groups of interactional markers; (i) response tokens, (ii) vocatives, (iii) vague expressions, and (iv) intensifiers. For each group of markers; types, distribution, and salient pragmatic functions were presented. The study contributes to sociopragmatic studies of youth language by using systematic, sustainable, and transparent approach to language through corpus methods. It is expected that the results of this study will provide baseline data for further studies on contemporary spoken Turkish and cross-linguistic youth language studies.