Concept of single pixel fiber optical imaging via compressed sensing
Sıkıştırmalı algılama ile tek piksel fiber optik görüntüleme
  1. Tez No: 764492
  2. Yazar: AHMET AZGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yaklaşık yirmi yaşına giren sıkıştırmalı algılama; Donoho, Candes, Romberg ve Tao'nun öncülüğündeki, görece yeni bir sinyal yeniden oluşturma rutinidir (E. Candes et al., 2004, 2005; E. J. Candes & Wakin, 2008; E. Candès & Romberg, 2005b, 2005a; E. Candes & Tao, 2004; D. L. Donoho, 2004; Romberg, 2007). Gerçek sinyallerin seyreklik özelliğinden yararlanılarak, Nyquist-Shannon örnekleme sınırının altında ölçüm ile tekrar oluşturulabilmeleri mümkün kılınmaktadır. Fakat, bu yeniden oluşturma için sinyalin sahip olması gereken özellikler tanımlanmıştır, ve bunlar sınırlı izometri özelliği ve uyumsuzluk özellikleridir. Bu çalışmanın amacı, çoklu Lorentzian (Cauchy) dağılıma sahip olan çok modlu fiber optik beneklerin ışıklandırdığı iki boyutlu alanın sıkıştırmalı algılama kullanarak objenin görüntüsünün oluşturulmasının sağlanabileceğinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The field of Compressed Sensing is nearly two decades old, hence a relatively new signal reconstruction routine, pioneered by Donoho, Candes, Baraniuk, Romberg, and Tao (E. Candes et al., 2004, 2005; E. J. Candes & Wakin, 2008; E. Candès & Romberg, 2005b, 2005a; E. Candes & Tao, 2004; D. L. Donoho, 2004; Romberg, 2007) . It exploits the sparsity property of the real-world signals to allow reconstruction at even sub-Nyquist measurements. However, there are still several key properties for a signal to be fully reconstructed, namely Restricted Isometry Property and Incoherence. The aim of this study is to investigate the modality of fiber optical imaging via a compressed sensing paradigm to check the multiple Lorentzian (Cauchy) distributed nature of the fiber optical speckles are able to give rise to the reconstruction of a 2D scene illuminated and doing it so with multimode optical fibers (MMFs) and single-pixel-imaging (SPI) approach.