Investigating preservice teachers' content knowledge on multiplication and division
Öğretmen adaylarının çarpma ve bölmeye ilişkin alan bilgilerinin incelenmesi
- Tez No: 764493
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen adaylarının çarpma ve bölmeye ilişkin alan bilgilerini incelemektir. Çalışma, 2021-2022 akademik yılının Bahar döneminde, Türkiye'de yer alan beş farklı üniversitede gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya ilköğretim matematik, fen bilgisi, ortaöğretim matematik, kimya ve fizik öğretmenliği programlarında öğrenim gören toplam 111 üniversite son sınıf öğrencisi katılmıştır. Verileri toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan on beş maddelik bir ölçme aracı kullanılmıştır. Ölçme aracındaki maddeler geliştirilmeden önce ilgili literatür ışığında çarpma ve bölmeyi çarpımsal olarak anlamanın bileşeni olan üç gösterge belirlenmiştir. Toplanan veri, öğretmen adaylarının her bir maddedeki performanslarını incelemek için betimsel istatistiklerle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, öğretmen adaylarının çarpma ve bölme problemlerinde nicelikleri belirlemede ve niceliklerin birimlerini saptamada güçlük yaşadıklarını ortaya koymuştur. Sonuçlar ayrıca, öğretmen adaylarının özellikle eşit gruplar içeren problem durumları için çizdikleri model temsillerini çarpımsal olarak açıklayamadıklarını göstermiştir. Çarpımsal problem durumlarının anlaşılmasına ilişkin sonuçlar, öğretmen adaylarının çarpma ve bölme problemleri tasarlayabilmelerine rağmen ilgili problemler için gerekli olan çarpımsal açıklamaları yapamadıklarını göstermiştir. Ek olarak sonuçlar, öğretmen adaylarının problemlerdeki nicelikler arasındaki çarpımsal ilişkiyi açıklamada başarılı olmadıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca, öğretmen adaylarının işlemsel şekilde açıklama yapma eğiliminde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate preservice teachers' content knowledge on multiplication and division. The study was conducted in five universities in Turkey, during the Spring semester of 2021-2022 academic year. A total of 111 senior university students from middle school mathematics, middle school science, secondary school mathematics, chemistry, and physics education programs participated in the study. The instrument including fifteen items developed by the researcher was used as a data collection source. Before the items on the instrument were developed, three indicators of understanding of multiplication and division multiplicatively were determined in light of the literature. Data were analyzed descriptively to examine preservice teachers' performances on each item. Results regarding understanding of a quantity revealed that preservice teachers experienced difficulties in specifying the quantities and determining the referents of the quantities, especially of the intensive quantities in multiplication and division problems. Also, results related figural representation indicated that preservice teachers were not able to multiplicatively explain the pictorial figures they drew in equal groups problem situations especially. Similarly, results regarding understanding of multiplicative problem situations showed that although preservice teachers were able to construct multiplication or division problems, they were not able to provide multiplicative explanations requiring for related problems. Results also suggested that preservice teachers were not successful at explaining multiplicative relationship between the quantities in the problems. It was also concluded that they were inclined to make explanations in a procedural way.