The Gezi protests: Between carnivalesque and prefiguration
Gezi protestoları: Karnavalesk ve prefigürasyon arasında
  1. Tez No: 764491
  2. Yazar: SİNAN SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, 2008 yılında başlayan ve çığ gibi büyüyen protesto dalgasının arka planında, 2011-2013 yılları arasında kamusal alan işgali pratiği üzerine inşa edilen toplumsal hareketlerin protesto biçimlerini ve pratiklerini analiz etmektedir. İlk olarak, meydanlardaki karnavalesk formların gündelik hayatı festival formunda nasıl canlandırdığını ve bir muhalefet dinamiğine dönüştürdüğünü anlamak için Bakhtinci perspektifte karnaval kavramının izini sürüyor. İkinci olarak, meydanlardaki prefigüratif pratikleri inceleyerek prefigürasyonun arzulanan toplumsal ilişkilerin üretimi ve yeniden üretimi için nasıl belirli mekanizmalar sağladığını araştırıyor. Karnavalesk ile prefigürasyonun eklemlenmesinin çatlaklar açtığını, çünkü bu karnavalesk ve prefigüratif biçimlerin birikmesi ve çoğalmasıyla yeni toplumsal ilişki biçimlerinin, yeni yapma biçimlerinin ve yeni yaşam biçimlerinin oluştuğunu savunuyorum. Bu bağlamda, Gezi Protestolarına odaklanarak bu protesto repertuarlarının mevcut toplumsal ilişkileri nasıl olumsuzlamakla kalmayıp aynı zamanda alternatif vizyonlar yarattığını tartışıyorum. Bu çalışma temel olarak, karnavalesk ve prefigürasyonun iç içe geçmiş mekânsallığı ve zamansallığının, gündelik hayatı yeni siyasi olasılıklar yaratacak şekilde yeniden yapılandırarak mevcut ilişkilerin ötesinde bir zaman-mekân ürettiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the protest forms and practices of social movements built on the practice of occupying public spaces between 2011 and 2013 in the backdrop of the snowballing protest wave that began in 2008. It first traces the concept of carnival in the Bakhtinian perspective to understand how carnivalesque forms in squares revitalize everyday life in festival form and transform it into an opposition dynamic. Second, it examines the prefigurative practices in the squares to explore how prefiguration provides certain mechanisms for producing and reproducing desired social relations. I argue that the articulation of carnivalesque with prefiguration opens cracks since new forms of social relations, new ways of doing, and new ways of life have been established by the accumulation and proliferation of carnivalesque and prefigurative forms. In that regard, I focus on the Gezi Protests to discuss how these protest repertoires negate existing social relations and create alternative visions. This study mainly argues that intertwined spatiality and temporality of carnivalesque and prefiguration as cracks produce a time-space beyond existing relations by reconfiguring everyday life in a way that creates new political possibilities.