COVID-19 pandemisinde aktif görev yapan sağlık çalışanlarının mental sağlık durumunun incelenmesi
Investigation of mental health status of healthcare professionals who working actively during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 764502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
COVID-19 toplumlardaki tüm bireyleri olumsuz etkilediği gibi sağlık çalışanlarının da hem mental sağlıklarını hem de sosyal yaşamlarını etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının mental sağlık durumunun incelenmesidir. Tanımlayıcı türde olan bu çalışmanın verileri Ankara'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan 378 sağlık çalışanından, Mayıs-Haziran 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler; sosyodemografik özellikler formu, COVID-19 maruziyeti ve bundan etkilenme durumu, Beck Depresyon Envanteri, Algılanan Stres ve Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26 istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı analizler, Kruskall Wallis H testi, Sperman Korelasyon Katsayısı ve post hoc analiz için ise Bonferroni düzelmesi ile Mann Whitney U analizi yapılmıştır. Çalışmada yapılan analizler sonucunda sağlık çalışanlarının algılanan stres seviyesi 16.58±4.91, anksiyete seviyesi 13.44±11.39 ve depresyon seviyesi 13.81±9.66 olarak tespit edilmiştir. Buna göre; sağlık çalışanlarının stres düzeyinin orta seviyede, depresyon ve anksiyete düzeylerinin ise hafif seviyede olduğu bulunmuştur. Öte yandan çalışmada kadınların, meslekte daha az tecrübesi olanların, boşanmış ve bekâr olanların, çocuğu olmayan, hemşire, sürekli gece ve vardiya değişimli çalışan, sigara kullanan, geçmişte psikiyatrik rahatsızlığı olan, psikiyatrik tedavi alan, COVID-19 tanısı alan, birlikte yaşanan bireylerde COVID-19 tanısı alan ve risk grubunda olanların stres, anksiyete ve depresyon seviyelerinin istatistiksel olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemisi sürecinde mental olarak olumsuz etkilendiğini göstermiştir. Güçlü bir sağlık hizmetine ihtiyacın ortaya çıktığı COVID-19 pandemisinde sağlık çalışanlarının mental sağlığını korumak için, mental sağlığı olumsuz yönde etkileyen değişkenlerin dikkate alınması ve bunlara yönelik önlemler alınması yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 negatively affects all individuals in societies and affects both the mental health and social lives of healthcare professionals. The aim of this study is to examine the mental health status of healthcare professionals. The data of this descriptive study were collected from a total of 378 healthcare professionals between May and June 2021 in a training and research hospital in Ankara. The data were obtained using the sociodemographic characteristics form, COVID-19 exposure and impact status, Beck Depression Inventory, Perceived Stress and Beck Anxiety Scale. SPSS 26 statistical program is used in the analysis of the data. Descriptive analyses, Kruskall Wallis H test, Sperman Correlation Coefficient and Bonferroni correction and Mann Whitney U analysis were performed in the evaluation of the data. As a result of the analyzes conducted in the study, the perceived stress level of healthcare professionals was 16.58±4.91, anxiety level was 13.44 ± 11.39 and depression level was 13.81±9.66. Accordingly, it was found that healthcare professionals had moderate level of stress, and mild level of depression and anxiety. In the other hand, it was found that the stress, anxiety and depression levels of women, those with less experience in the profession, those who are divorced and single, those who do not have children, nurses, those who work at night and shift changes, those who smoke, those who have a history of psychiatric illness, those who have received psychiatric treatment, those who are diagnosed with COVID-19, those who are living together, and those who are in the risk group were statistically higher. As a result of the results obtained at the study, reveal that the healthcare professionals have negativelly effected as mentally during the COVID-19 pandemic. In order to protect the mental health of healthcare professionals in the COVID-19 pandemic, where the need for a strong health service emerges, it may be useful to take into account the variables that negatively affect mental health and to take measures for them.