Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi sağlık çalışanlarında COVID-19 pandemisinin sağlık anksiyetesi üzerine etkileri
The effects of COVID-19 pandemic on health anxiety of healthcare professionals in Cukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital
- Tez No: 706326
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SAATÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bulaşıcılığın çok yüksek olduğu COVİD-19, sağlık çalışanları üzerinde birçok olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bu çalışmada, COVID-19 salgınının Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi sağlık çalışanlarının sağlık kaygıları ve yaşamı üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, kesitsel tanımlayıcı nitelikte bir çalışma olarak tasarlanmış olup Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yürütülmüştür. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra tıp fakültesinde görev yapan sağlık çalışanlarına tarafımızdan hazırlanan Sosyodemografik Veri Toplama Anketi ile birlikte“Sağlık Anksiyetesi Envanteri”uygulandı. Sosyodemografik Veri Toplama Anketi'nde ilk 11 soru sosyodemografik özellikler (yaş, cinsiyet, medeni durum, meslekte geçirilen süre, çalışılan bölüm) ile ilgili olup diğer sorular; COVID-19 salgınından önce mental sorun varlığı, COVID-19 salgını sonrası psikolojik desteğe ihtiyaç duyma durumu, kronik hastalık varlığı, çocukların bakımı, COVID-19 kliniğinde aktif çalışma, sosyal ve iş hayatının nasıl etkilendiğine yönelik sorulardı. Daha sonra Sağlık Anksiyetesi Envanteri uygulandı. Bulgular: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan 300 sağlık çalışanı dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen sağlık çalışanlarından % 44,3'ünün (n=133) erkek, % 55,7'sinin (n=167) ise kadın olduğu gözlenirken yaş ortalamaları 34,7±8,8 (Med: 32, Minimum: 20, Maksimum: 58) yıl olduğu tespit edildi. Mesleki görev açısından katılımcıların % 28,0'inin (n=84) hekim, % 24,0'ünün (n=72) hemşire, % 22,7'sinin (n=68) tıbbi sekreter, % 25,3'ünün (n=76) ise diğer sağlık personeli oldukları ve katılımcıların sağlık sektöründe ortalama çalışma sürelerinin 10,2±8,2 (Med: 7, Minimum: 1, Maksimum: 33) yıl olduğu saptandı. Çalıştıkları bölüm açısından katılımcıların % 13,7'sinin (n=41) Acil Servis, % 59,7'sinin (n=179) poliklinikler, % 15,3'ünün (n=46) servisler, % 11,3'ünün (n=34) ise yoğun bakımlarda görev yaptıkları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19, which is highly contagious, causes many negative effects on healthcare workers. In this study, we aimed to determine the effects of the COVID-19 outbreak on the health anxiety and life of health care professionals in Cukurova University Faculty of Medicine. Materialand Methods: The study was designed as a cross-sectional descriptive study. Our study was carried out in Cukurova University Faculty of Medicine. After obtaining approval from the Ethics Committee of Cukurova University Faculty of Medicine, the two questionnaires were completed by the participants: Sociodemographic Data Collection Questionnaire and“Health Anxiety Scale”. The first 11 questions in the Sociodemographic Questionnaire were related to sociodemographic characteristics including age, gender, marital status, year in profession, department they work in). Other questions in this Questionnaire were about having a mental/psychologic illness before the COVID-19 outbreak, need for psychological support after the COVID-19 pandemic, having a chronic condition, problems with child care during this period, active work in the COVID clinics and how their social and work life had been affected. Afterwards, Health Anxiety Scale was completed by the participants. Results: Three hundred healthcare professionals working in Cukurova University Faculty of Medicine were included in the study. It was observed that 44.3% (n=133) of them were male and 55.7% (n=167) were female, the mean age was 34.7±8.8 (med: 32, minimum: 20, maximum: 58) years. In terms of professional duty, 28.0% (n=84) of the participants were physicians, 24.0% (n=72) nurses, 22.7% (n=68) medical secretary, 25.3% (n=76) were other health professionals. The mean duration of work in the health sector was 10.2±8.2 (med: 7, minimum: 1, maximum: 33) years. In terms of the department they work, 13.7% (n=41) of the participants were working in the Emergency Department, 59.7% (n=179) outpatient clinics, 15.3% (n=46) inpatient clinics, 11.3% (n= 34) in intensive care units.