Türkçe öğretmeni adaylarının okuma kültürü görünümleri
Reading culture perspectives of pre-service Turkish language teachers
- Tez No: 764506
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçe öğretmeni adaylarının okuma kültürü görünümlerinin cinsiyet, sınıf düzeyi, anne baba eğitim durumu değişkenleri açısından incelenmesidir. Çalışma, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerin Türkçe Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 1 ve 4. sınıf öğrencisi 324 öğretmen adayıyla yürütülmüştür. Betimsel karma desenli bu çalışmada veri toplama aracı olarak Okuma Kültürü Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler istatistik paket programına aktarılmış ve çözümlenmiştir. Alt problemlerin çözümlenmesinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve betimsel istatistikler kullanılmıştır. Nitel veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında okuma kültürü ortalama puanlarında cinsiyet değişkenine bağlı olarak kadın öğrencilerin lehine, sınıf düzeyi değişkenine bağlı olarak 4. sınıf öğrencilerinin lehine anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucuna göre anne baba eğitim düzeyleri değişkenine göre okuma kültürü ortalama puanlarında anlamlı fark görülmemiştir. Öğretmen adayları okumanın sosyal yaşamı etkilediğini, kişisel gelişimi desteklediğini belirtmişlerdir. Okuma öncesi ve sonrası stratejilerin çok sık kullanılmadığı bu nedenle kitaba ilişkin yapılan eleştirilerde stratejilerden yararlanılmadığı belirtilmiştir. Elektronik okuma ve e-kitaba karşı mesafeli tutuma sahip oldukları, kitap seçiminde çeşitli unsurları(yazar, yayınevi, çevirmen) dikkate aldıkları, kitap önerilerini önemsedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reading culture views of pre sevice- Turkish Language teachers in terms of gender, grade level, and parental education level variables. The study was conducted with 324 pre-service teachers who were 1st and 4th grade students studying in the Turkish Language Teaching program of various universities in Turkey. In this descriptive mixed design study, the Reading Culture Scale and semi-structured interview questions were used as data collection tools. The quantitative data obtained were transferred to the statistical package program and analyzed. Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and descriptive statistics were used to solve the sub-problems. Qualitative data were analyzed by content analysis method. Considering the results of the study, a significant difference emerged in the average scores of reading culture in favor of female students depending on the gender variable, and in favor of 4th grade students depending on the grade level variable. According to the results of the research, there was no significant difference in the average scores of reading culture according to the variable of parental education levels. Pre-service teachers stated that reading affects social life and supports personal development. It was stated that the strategies before and during reading were not used very often, so the strategies were not used in the criticisms of the book. It has been observed that they have a distant attitude towards e-reading and e-books, they consider various factors (author, publisher, translator) in book selection, and they care about book suggestions.