An assessment of the institutional approach to immigration: Post 9/11 and securitized governance of immigration in the united states of America
Göçe kurumsal yaklaşımın değerlendirilmesi: 11 Eylül olayları sonrası Amerika birleşik devletlerinin güvenlikleştirilmiş göç yönetişimi
  1. Tez No: 764508
  2. Yazar: OĞUZ KAAN ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KALE LACK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amerika Birleşik Devletleri tarihi boyunca göç, ucuz ve sözde alt sınıf işleri kapsaması açısından Amerika Birleşik Devletleri için ekonomik ve sosyal bir kalkınma bileşeni olarak görülmüştür Böylece göçmenler Amerikan ekonomik yapısı ve çalışma ortamı için gerekli bir işgücü olarak algılanmıştır. Ancak, dışlama yasaları ve göç kotaları gibi siyasi, sosyal ve ekonomik kısıtlamalar yoluyla Amerika Birleşik Devletleri'nde göçmenlerin siyasallaştırılmasına yönelik bazı girişimler olmasına rağmen, göçmenlerin ekonomik ve sosyal fırsatlar aramak için ABD'ye gelmeye devam ettiği de bir gerçektir. Ancak göçmen algısının değişimi için bir katalizör görevi gören 11 Eylül saldırıları, hem göçmenlik hem de güvenlikleştirilmiş bir hedeften kaynaklanan Amerikan politikaları için bir mihenk taşı haline gelmiştir. Bu nedenle, bu tez, Kopenhag Okulu ve Paris Okulu'nun güvenlikleştirme teorilerini teorik analiz temeli olarak alarak, 11 Eylül Saldırıları sonrası dönemde göçe yönelik olarak uygulanan kurumsal ve politik yaklaşımları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Son olarak, göçmenlik meselesine yönelik güvenlikleştirilmiş kurumsal yaklaşımı analiz ettikten sonra, bu tez, göçe karşı güvenlikleştirilmiş yaklaşım sürecinin etkinleştirilip etkinleştirilmediğini veya başarılı olarak kabul edilip edilmediğini analiz eden bir değerlendirme sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout the United States of America's history, immigration has been regarded as an economic and social development component for the country in terms of covering the lowest paying and supposedly lower-class jobs; thus, immigrants were perceived as a necessary workforce for the American economic structure and work atmosphere. It is a fact that even though there were some initiatives in the politicization of migrants in the United States through political, social, and economic restrictions such as exclusion acts and migration quotas, immigrants kept coming to the United States seeking economic and social opportunities. However, playing as a catalyst role for the transformation of the perception of immigrants, the 9/11 attacks have become a milestone for both immigration and US policies stemming from a securitized objective. Therefore, this thesis aims to analyze the institutional and political approaches such as border enforcements, border patrol, legislative changes, and negative political narrative toward immigration in the post-9/11 era in the US by applying the securitization theories of the Copenhagen School and Paris Schools regarding the immigration practices. Lastly, after analyzing the securitized institutional approach to immigration, this thesis will propose an assessment that analyzes whether this attempted securitized approach through institutional and political changes was utilized or considered as successful.