Huntington hastalığında manyetik rezonans T1 görüntülerde beyincik parselasyonu
Cerebellar subdivision on T1-weighted magnetic resonance imaging in huntington disease
  1. Tez No: 764512
  2. Yazar: EMEL GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Huntington hastalığı (HH), otozomal dominant genetik geçiş göstermekle birlikte, nadiren de olsa sporadik vakaların görülebildiği, mortal seyirli nörodejeneratif bir hastalıktır. Beyincik (cerebellum) hareketlerin düzgün, amaca uygun kuvvette ve koordinasyon içerisinde yapılması, kas tonusu ve dengenin sağlanması gibi motor fonksiyonların yerine getirilmesi, aynı zamanda akıcı konuşma, iş hafızası ve tüm bu fonksiyonların koordinasyonunda önemli role sahiptir. Cerebellum'un volümetrik değerlendirilmesi hastalık etiyopatogenezini aydınlatma da yol gösterici olabilir. Magnetik rezonans görüntüleme (MRG) ile T1 ağırlıklı ince kesit aksiyel imajlarla volBrain uygulaması kullanılarak cerebellum içerisindeki bütün anatomik yapıların ayrı ayrı volüm hesabı yapılabilmektedir. Biz de birçok nörolojik hastalığın etiyopatogenezinin anlaşılmasında yardımcı olan MRG yöntemi ile cerebellum'u değerlendirerek, HH için ipuçları elde etmeyi amaçladık. Çalışmamıza dahil edilen kontrol (8 kişi) ve HH (8 kişi) grubunun onamları alınarak, elde edilen MRG T1 görüntüleri niftiye dönüştürülerek volBrain sistemine yüklendi. Total ve kortikal kalınlık ile gri cevher kalınlığı (gck) ve asimetri sonuçları sistem üzerinden otomatik olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The Huntington disease (HD) is a neurodegenerative disorder with fatal course which is inherited in autosomal dominant manner; however, sporadic cases may also be seen. The cerebellum plays important roles in motor functions such as exercising intentional, smooth and coordinated movements, muscle tone and balance as well as fluency in speaking, working memory and coordination of all above-mentioned functions. Volumetric assessment of cerebellum may be guiding in elucidating etiopathogenesis of the disease. Detailed volumetric estimations can be performed separately for all anatomic structures within cerebellum using volBrain application on MRI thin-section T1-weighted axial images. We aimed to find clues for HH by assessing cerebellum using this imaging modality which aided to elucidate etiopathogenesis in many neurological diseases. The study included 8 healthy controls and 8 patients with HD. All patients gave written informed consent. The T1-weighted MRI were transferred to volBrain system after conversion to Nifty formats. Total and cortical thickness, gray substance thickness (gst) and asymmetry results were calculated by system in automated manner.