Duygusal yeme davranışı olan üniversite öğrencilerinde roy uyum modeli temelli girişimlerin duygu yönetimine etkisi
The effect of roy adaptation model based interventions on emotion management in university students with emotional eating behavior
- Tez No: 764513
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİRE OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı duygusal yeme davranışı olan üniversite öğrencilerinde Roy Uyum Modeli temelli girişimlerin duygu yönetimine etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu araştırma, ön test, son test, izlem ölçümlü ve randomize kontrol gruplu deneysel araştırmadır. Araştırma, bir üniversitenin hazırlık sınıfında öğrenim gören, araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan 19 girişim, 19 kontrol grubu olmak üzere 38 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma verileri, Tanıtıcı bilgi formu, Duygusal Yeme Ölçeği, Duyguları Yönetme Beceerileri Ölçeği ile toplanmıştır. Girişim grubundaki bireylere, Roy Uyum Modeli temelli girişimler, bireysel ve online olarak uygulanmıştır. Bulgular: Duygusal yeme davranışı olan bireylerde, girişimler öncesi deney ve kontrol grubunda, duyguları yönetme becerileri ölçeği ve duygusal yeme ölçeği puan ortalamalarında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of Roy Adaptation Model-based interventions on emotion management in university students with emotional eating behavior. Method: In this study, it is an experimental study with pre-test, post-test, follow-up measurement and randomized control group. The research was carried out with 38 students, 19 of whom were in the control group and 19 of them, who were studying in the preparatory class of a university and met the criteria for inclusion in the research. Research data were collected with the Introductory Information Form, Emotional Eating Scale, and Emotion Management Skills Scale. Initiatives based on the Roy Adaptation Model were applied individually and online to individuals in the initiative group. Results: There was no significant difference in the mean scores of the Emotional Management Skills Scale and the Emotional Eating Scale in the experimental and control groups before the interventions in individuals with emotional eating behavior (p>0.05).