Süleymaniye Kütüphanesi'ndeki 17. yüzyıl mushaflarında güller
Roses in the 17 th century mushafs in the Suleymaniye Library
  1. Tez No: 764524
  2. Yazar: ŞEYMA BETÜL TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HİCABİ GÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan 17. yüzyıla ait 6 mushafın mushaf güllerinin incelenmesi, çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Giriş kısmında mushaf tezhibi hakkında tarihsel süreç anlatılmıştır. Birinci bölümde mushaf gülleri ve mushaflarda görülen diğer süsleme alanları konusu ele alınmıştır. Bu kısımda özellikle güller hakkında açıklamalar yer almaktadır. İkinci bölüm tezimizin ana kısmı olan Katalog kısmı yer almaktadır. 17. yüzyıla ait olan 18 eserin kataloğu ve mushaf gülü bulunan mushafların da fotoğrafları teknik çizimleriyle birlikte ilgili bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The investigation of six mushaf roses from the 17th century kept in the library of Süleymaniye manuscripts is the focus of our study. The historical progression of mushaf illumination is described in the introduction section. In the first chapter, the subject of mushaf roses and other ornamental areas seen in mushafs is discussed. There are explanations in this section specifically for roses.The second part is the Catalogue part, which is the main part of our thesis. The catalog of 18 works belonging to the 17th century and the photographs of the mushafs with roses and their technical drawings are also included in the relevant section.