Türkiye'de yeşil ekonomi açısından maliye politikası uygulamaları
Fiscal policy practices in terms of green economy in Turkey
  1. Tez No: 764530
  2. Yazar: MUTLU ŞUEKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada amaç, yeşil ekonominin ne ifade ettiğini ne gibi fırsatlar doğurduğunu, hangi yönlerden küresel ve evrensel etkilere yol açtığını ortaya koymaktır. Yeşil ekonomi aslında varılmak istenen amaca giden bir araçtır. Yani sürdürülebilir bir yeşil çevre ve bu doğrultuda gerçekleşen yeşil büyümeyi sağlamada esas faktör olarak çeşitli kaynakların nasıl ve ne ölçüde etkili kullanılması gerektiğini ifade eder. Yapılan bir takım programlarla bu etkinliğin gelecek kuşaklarda nasıl daha az etki doğurarak hem çevreyi koruyacağını hem de yenilenebilir çevre dostu bir büyümeyi sağlayacağını ortaya koyan bir düşüncedir. Bu doğrultuda bu çalışmada Türkiye'nin çevre konusu üzerine atmış olduğu adımlara, yapmış olduğu çeşitli anlaşma, program ya da faaliyetlere değinilecektir. Bu gibi konulara bakılmasındaki amaç ülkemizde yeterli düzeyde potansiyel varken biz Türkiye olarak ne gibi çalışmalar yapıyor ya da hangi dünyadaki gelişmeleri takip ediyor, neler yapması gerekiyor bunları ortaya koymaktır. Bu noktada yeşil ekonomi noktasında dünyada ve Türkiye'de nasıl gelişmelerin olduğunu Türkiye'nin bu noktada neler yaptığı yapması gerektiği ve ihtiyacı olan durumlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal what the green economy means, what opportunities it creates, and in what ways it leads to global and universal effects. The green economy is actually a tool to reach the desired goal. In other words, it expresses how and to what extent various resources should be used effectively as the main factor in providing a sustainable green environment and green growth in this direction. It is an idea that reveals how this event, with a number of programs, will have less impact on future generations, both protecting the environment and ensuring a renewable environment-friendly growth. In this direction, in this study, the steps that Turkey has taken on the environmental issue, and the various agreements, programs or activities it has made will be mentioned. The purpose of examining such issues is to reveal whether we are using our resources efficiently while there is sufficient potential in our country. At this point, it will be tried to reveal how effective the financial policies, which are an important factor in measuring the effectiveness of the green economy, are taken into consideration in the studies.