Birinci basamak sağlık çalışanlarının koronavirüs salgını sürecinde anksiyete ve iş yükü algı düzeyinin belirlenmesi
Determination of anxiety level and workload perception level in coronavirus outbreak process of pri̇mary care HEALT workers
- Tez No: 764538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında birinci basamak sağlık çalışanlarının koronavirüs salgın sürecinde anksiyete ve iş yükü algı düzeylerini belirlemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve ilişkisel biçimde yapılan araştırmanın örneklemini Kayseri ilinde merkeze bağlı Melikgazi, Kocasinan ve Talas ilçelerinde bulunan aile sağlığı merkezlerinde ve İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde filyasyonda görevli 197 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, Korona Virüs Anksiyete Ölçeği ve İş Yükü Ölçeği kullanılmıştır. Google Formlar aracılığıyla hazırlanan anket katılımcılara online olarak uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; ikili değişkenlerde Bağımsız İki Örneklem T Testi, iki üzeri değişkende Bağımlı Tekrarlı Ölçümlerde Tek Yönlü Varyans Analizi, ikili değişkenlerde Mann-Whitney U testi, iki üzeri değişkende Kruskal Wallis testi kullanılarak analiz edilmiştir. Önemli farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Mann Whitney-U ve ANOVA testi uygulanmıştır. Ölçekler arası ilişkiler Pearson korelasyon analizi ve basit regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının %35,5'inin 41-50 yaş aralığında, %63,5'inin kadın, %82,7'sinin evli olduğu bulunmuştur. COVID-19 salgınıyla birlikte sağlık çalışanlarının; çalışma yaşamındaki zorluk olarak gördükleri konular arasında %97,5'lik oranla en çok ailesine bulaştırma korkusu olduğu, iş yükü olarak gördüğü konular arasında en çok %71,1'lik oranla fazla hasta sayısı olduğu saptanmıştır. Çalışmada sağlık çalışanlarının Koronavirüs anksiyete Ölçeği toplam puan median değeri 3,0 olarak bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının İş Yükü Ölçeği ortalama ölçek puan değeri 37,89±7,47 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to determine the coronavirus anxiety and workload status of primary health care personnel in coronavırus outbreak process. The universe of the descriptive relational pattern was formed by 1051 people who worked Kayseri Melikgazi, Kocasinan and Talas in their districts. These were doctor, nurse, midwife and health officer who volunteered to participate in the study. The sample of the research was taken as 123 by calculating the universe with the known sample method. 197 people participating in the study include sampling. Coronavirus Anxiety Scale, Workload Scale and survey involving sociodemographic information of participants were applied online. In workload data, two independent sampling t tests in binary variables was used and One-way variance analysis in dependent repeated measurements in more than two variables was used. In Coronavirus Anxiety level data, Mann Whitney-U test to determine the difference between two independent groups was used and Kruskal Wallis test to determine the difference between more than two groups was used. Inter-scale relations were evaluated by Pearson correlation analysis and simple linear regression. Research has determined that, %35,5 of the health workers who participated in the study were ın the range of 41-50 years, %63,5 were female, %82,7 were married. In the study, the total score of health workers on the Coronavirus Anxiety Scale was found to be 3.0 . The average scale point value of health workers was 37.89±7.47.