Koronavirüs salgınının aile sağlığı merkezlerinde sağlık çalışanları üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the impact of the coronavirus epidemic on healthcare workers in family health centers
- Tez No: 867370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
COVİD-19 salgınının, şiddeti zaman zaman değişiklik gösterse de tüm dünyada geniş kitleleri etkilemiştir. Sağlık çalışanları, alınan olağanüstü tedbirler ile beraber giderek ağırlaşan çalışma şartlarında hem kendi yaşadıkları hem de tanık oldukları olayların olumlu olumsuz etkilerini deneyimlemişlerdir. Bu araştırmanın temel amacı, birinci basamak tedavi hizmetleri içerisinde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışanların COVĠD-19 salgınının etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırma sonuçlarına göre, pandemi tepkilerine bakıldığında, algılanan stres düzeyi arttıkça sağlık çalışanlarının kendi sağlıkları için duydukları endişenin arttığı ve salgını da o kadar uzun süredir yaşıyor gibi algıladıkları görülmüştür. Bu hep salgın varmış gibi yaşıyor olma hissi hem algılanan stres ile tetiklenmekte hem de stres düzeyini artırmaktadır. Hastalarla yakın çalışıyor ve yüksek sağlık riski taşıyor olmalarına rağmen, hatırlama süreçlerinde salgının sağlık ve ekonomik etkilerinin değil, duygusal ve psikolojik etkisinin belirleyici olduğu bulunmuştur. Sağlık çalışanlarının baş etme becerilerinin artması ile yeniden yaşama hissi ve görsel imgelem gibi bellek özellikleri de daha yüksek değerlendirilmiştir. Sunulan bulgular ışığında, pandemi etkilerinden özellikle psikolojik etki düzeyinin hatırlama özellikleri ve baş etme becerileri ile ilişkisi göz önüne alındığında, sağlık çalışanlarının psikolojik kaynaklarını arttırmaya yönelik müdahale ve destek planlarının önemine işaret etmektedir. Araştırmada uygulanan ankete 75 kişi katılmıştır. Anketten elde edilen veriler SPSS 24 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the severity of the COVİD-19 outbreak varies from time to time, it has affected large masses all over the world. Healthcare professionals have experienced the positive and negative effects of the events they have experienced and witnessed under the increasingly harsh working conditions with the extraordinary measures taken. The main purpose of this research is to investigate the effects of the COVĠD-19 epidemic on the employees of the Family Health Centers within the primary care services. According to the results of the research, when the response to the pandemic is examined, it has been observed that as the perceived stress level increases, the concern of healthcare professionals for their own health increases and they perceive the epidemic as if they have been living for that long. This feeling of living as if there is an epidemic is both triggered by perceived stress and increases the level of stress. Although they work closely with patients and carry a high health risk, it has been found that the emotional and psychological impact of the epidemic, not the health and economic effects, is the determining factor in the recall processes. In the light of the findings presented, it points out the importance of intervention and support plans to increase the psychological resources of healthcare professionals, especially considering the relationship between the level of psychological impact and their ability to remember and cope with the effects of the pandemic. 75 people participated in the survey applied in the research. The data obtained from the questionnaire were analyzed using the SPSS 24 program.