İnşaat hukukunda imkansızlık
Impossibility in construction law
- Tez No: 764537
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yüklenici ile işin sahibi olan kimsenin arasında yüklenici tarafından bir eserin yani taşınmazın inşası, işin sahibinin de bunun karşılığı olarak bir bedeli ödeme konusunda anlaşmaları sonucu inşaat sözleşmeleri ortaya çıkmaktadır. İnşaat sözleşmesi kapsamında yüklenicinin yapıyı sözleşme ile kararlaştırdıkları niteliklere uygun olarak ifa etmeyi taahhüdü söz konusudur. Aksi halde borcunu işin gereklerine göre yapmaması hali bahse konu olmaktadır. Günümüzün inşaat işlerindeki artışlarla birlikte, yüklenicilerin borçlandığı ediminin ifasının imkânsız oluşu, temerrüdü ve kötü ifa halleri gibi ifa engelleri ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. İnşaat sözleşmeleri kapsamında ortaya çıkan imkânsızlık halleri kapsamında, Türk Borçlar Kanunu genel hükümleri uygulanmakla birlikte, uygun düştüğü ölçüde TBK kapsamındaki eser sözleşmelerine ilişkin özel hükümlerin uygulanması da söz konusu olabilmektedir. Bu itibarla, çalışmamızda inşaat hukukundaki imkânsızlık halleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction contracts arise between the contractor and the contractee as a result of the construction of a work, namely the real estate, by the contractor, and the agreement of the contractee to pay a price in return for it. Within the scope of the construction contract, the contractor undertakes to perform the construction in accordance with the qualifications agreed with the contract. Otherwise, it is the case that he does not fulfill his debt according to the requirements of the job. Due to the increase in today's construction works, it is frequently encountered with the impairment of performance situations such as impossibility of performance, default and bad performance of the debts of the contractors. Eventhough, provisions of Turkish Code of Obligations are applied to the impossibility of performance that arising within the scope of the construction contracts, special provisions regarding the contracts for construction within the scope of Turkish Code of Obligations may also be applied, to the extent appropriate. In this respect, in our study, we discussed the impossibility of performence in construction law.