Sosyal bilgiler öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri çerçevesinde dijital yetkinlik düzeyi: Adana ili örneği
Digital competence level of social studies teachers in the framework of 21st century skills: The case of Adana
- Tez No: 764546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Değişim ve gelişim her çağda önemlidir ancak 21. Yüzyıla gelindiğinde değişim hiç olmadığı kadar hız kazanmıştır. İnsanların bu çağa özgü becerilere sahip olması önemli hale gelmiştir. Yetkili kurum ve kuruluşlar çağı daha da ileriye taşıyacak olan nesillere bu becerileri kazandırmak için eğitim sistemlerini düzenlemektedir. Teknolojideki hızlı değişimle 21. Yüzyıl becerileri içinde yer alan bilgi, teknoloji ve medya okuryazarlığı dikkat çekmektedir. Dijital yetkinlik kendini bu noktada ön plana çıkarmaktadır. Bu becerileri kazandırabilecek en uygun ders amaçları doğrultusunda sosyal bilgiler dersidir. Bu becerilerin kazandırılmasında da sosyal bilgiler öğretmenleri önemli bir role sahiptir. Bu amaçla sosyal bilgiler öğretmenlerinin dijital yetkinlikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun için nicel yöntem genel tarama modeli tercih edilmiştir. Dijital akıcılık ölçeği kullanılarak verilerek SPSS paket programı ile analiz edilmiş ayrıca bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi yapılmıştır. Bu çalışma ile literatürde önemli bir boşluğu doldurulacağı düşünülmektedir. Çalışma sonucunda devlete bağlı resmi ortaokullarda görev yapan sosyal bilgiler öğretmenlerinin dijital yetkinlik düzeylerinin yüksek olduğuna, dijital yetkinlik becerisinin cinsiyet, yaş, çalışma yılı, yabancı dil bilgisi, günlük internet kullanım süresi ve internet kullanımına başlama zamanı değişkenleri üzerinde anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Change and development are important in every age, but in the 21st century, change has accelerated more than ever before. It has become important for people to have skills unique to this age. Authorized institutions and organizations organize education systems in order to bring these skills to the generations who will carry the age further. With the rapid change in technology, information, technology and media literacy, which are among the skills of the 21st century, draw attention. Digital competence comes to the fore at this point. The most appropriate course to gain these skills is the social studies course in line with the objectives. Social studies teachers have an important role in gaining these skills. For this purpose, the digital competencies of social studies teachers were tried to be determined. For this, the quantitative method general screening model was preferred. It was given using a digital fluency scale and analyzed with the SPSS package program, and independent groups t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) test were performed. It is thought that this study will fill an important gap in the literature. As a result of the study, it was found that the digital competence levels of social studies teachers working in public secondary schools were high, and there was no significant relationship between the variables of gender, age, working year, foreign language knowledge, daily internet usage time and time to start using the internet.