E-mentorlukta oluşan öğrenme ortamlarının hetagojik ilkeler bağlamında incelenmesi
Investigation of learning environments in e-mentoring in context of hetagogic principles
  1. Tez No: 764547
  2. Yazar: UTKU AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE ÖNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
21. yy bireylerinin öğrenme gereksinimleri değişmekte, önceki nesillere kıyasla farklılaştığı görülmektedir. Öğrenenlerin, eleştirel düşünme, sorunların üstesinden gelme ve kendi gelişimlerinin sorumluluğunu alma konularında yetkin olmaları beklenmektedir. Eğitim alanına da yansıyan bu beklenti ile birlikte farklı yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Öğrenenlerin öğrenme sürecini kendilerinin belirlediği hetagoji yaklaşımı bunlardan biridir. Hetagoji ile birlikte farklı modellerin kullanımı söz konusu olmuştur. Bu modellerden biri de mentorluktur. Cesaretlendirme, tavsiye verme, yol gösterme ve rol model olma gibi eylemlerle kişiler arasında karşılıklı bir etkileşimle yarar alışverişinin sürdürüldüğü mentorluk; bilişim teknolojileri araçlarının kullanılması ile zaman ve mekândan bağımsız olarak e-mentorluk uygulaması şeklinde yeni bir türü ortaya çıkmıştır. Bu nedenle araştırmada, öğretmenlerin gelişimi sürecinde e-mentorluk kullanımının hetagojik ilkeler bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Öğretmenlerin gelişimine yönelik oluşturulacak öğrenme ortamlarının hetagoji yaklaşımına dayalı olarak incelendiği bu araştırma, bir durum çalışmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu, aday öğretmen e-mentorluk programına katılan 23 deneyimli öğretmen ve 34 aday öğretmen oluşturmaktadır. Çalışmadaki veriler, yazılı görüş alma ve çevrimiçi mülakat yoluyla elde edilmiştir. Farklı veri toplama araçları ile ulaşılan veriler ayrı ayrı içerik analizine tabi tutularak bulgulara ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenler tarafından oluşturulan öğrenme ortamları hetagojik ilkelere göre kişiler arasında güçlü bağlar oluşturduğu, öğrenmenin merkezinde bireyin olduğu, motivasyonu artırdığı, farklı öğrenme kaynakları sağladığı, öğrenmenin yeni durumlara göre şekillendiği, öğrenenlerin yeteneklerini geliştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Learning needs of individuals in the 21st century are changing, and it is seen that they differ from previous generations. Learners are expected to be competent in thinking critically, tackling problems, and taking responsibility for their own development. With this expectation, which is also reflected in the field of education, different approaches have emerged. The hetagogy approach, in which learners determine the learning process themselves, is one of them. Different models have been used with hetagogy. One of these models is mentoring. Mentoring, in which benefits are exchanged through mutual interaction between people through actions such as encouraging, giving advice, guiding and being a role model; With the use of information technology tools, a new type of e-mentoring has emerged independent of time and place. For this reason, it is aimed to examine the use of e-mentoring in the process of teachers' development in the context of hetagogic principles. This research, which examines the learning environments to be created for the development of teachers based on the hetagogy approach, is a case study. The study group of the research consists of 23 experienced teachers and 34 novice teachers who participated in the candidate teacher e-mentoring program. The data in the study were obtained through written opinions and online interviews. Findings were obtained by subjecting the data obtained with different data collection tools to content analysis separately. As a result of the analysis, it has been determined that the learning environments created by the teachers create strong bonds between people according to hetagogic principles, the individual is at the center of learning, it increases motivation, provides different learning resources, learning is shaped according to new situations, and learners develop their abilities.