Ortaokul müzik dersi kazanımlarının gerçekleşmesinde eğitsel oyun yönteminin kullanılabilirliğine ilişkin müzik öğretmeni görüşleri (Trabzon ili örneği)
Music teachers' views on the usability of the educational game method in realizing the outcomes of the secondary school music lesson (Example of Trabzon province)
- Tez No: 764549
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYHAN KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaokul Müzik Dersi Kazanımlarının Gerçekleşmesinde Eğitsel Oyun Yönteminin Kullanılabilirliğine İlişkin Müzik Öğretmeni Görüşlerinin tespitini yapmaktır. Araştırma“Nitel araştırma yöntemlerinden Görüşme tekniği”ile Trabzon ilinde ortaokul kademesinde görev yapan 29 öğretmen ile birlikte yürütülmüştür. Görüşme formu hazırlanırken müzik öğretim programında yer alan 6. ve 7. sınıf kazanımlarından yararlanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu 4 açık uçlu soru ve kazanımların eğitsel oyuna uygunluğu konusunda sıralanmış, öğretmenlerin kendi bilgi birikimlerine göre cevaplandırmaları beklenen seçenekli sorulardan oluşmaktadır. Öncelikle yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanacak olan öğretmen grubu belirlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı için gerekli izin prosedürleri uygulanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu araştırmacı tarafından online biçimde uygulamaya hazır olarak düzenlenmiş ve öğretmenlere online olarak uygulanmıştır. Çalışmadan başlıca şu sonuçlar elde edilmiştir. Müzik öğretmenlerinin çoğunluğu dersinde eğitsel oyun yönteminden yararlandığı sonucu çıkarılmıştır. Bu bağlamda müzik dersinde eğitsel oyun yöntemini kullanmanın dersi ilgi çekici hale getirdiği, kalıcı öğrenmeler sağladığı, öğrencilerin yaratıcılıkları ve iletişim becerilerini geliştirdiği ve derse katılımı büyük ölçüde arttırdığı şeklinde görüş bildirmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenlere göre eğitsel oyun yönteminin ortaokul kademesinde uygulanacağı yönünde görüş bildirmişlerdir. Bunun yanında her sınıf düzeyinde ve okulöncesinde kullanmanın daha uygun olacağı yönünde görüş bildiren öğretmenler de sonuçlarda yer almaktadır. Yine araştırmaya katılan müzik öğretmenleri, müzik öğretim programında yer alan kazanımların büyük çoğunluğunun eğitsel oyun yardımıyla kullanmaya uygun olduğu şeklinde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the Music Teacher's Views on the Usability of the Educational Game Method in the Realization of the Secondary School Music Lesson Outcomes. The research was carried out with 29 teachers working in secondary school in Trabzon with the“Interview technique, one of the qualitative research methods”. While preparing the interview form, the achievements of the 6th and 7th grades in the music education program were used. The semi-structured interview form prepared by the researcher consists of 4 open-ended questions and optional questions listed about the suitability of the learning outcomes for the educational game, which teachers are expected to answer according to their own knowledge. First of all, the teacher group to which the semi-structured interview form will be applied was determined. The necessary permit procedures have been applied for the Ministry of National Education. The semi-structured interview form was prepared by the researcher in an online format ready for application and applied to the teachers online. The following main results were obtained from the study. It was concluded that most of the music teachers used the educational game method in their lessons. In this context, they stated that using the educational game method in the music lesson makes the lesson interesting, provides permanent learning, improves the creativity and communication skills of the students, and increases the participation in the lesson to a great extent. According to the teachers who participated in the research, they stated that the educational game method would be applied at the secondary school level. In addition to this, teachers who stated that it would be more appropriate to use it at every grade level and preschool are also included in the results. Again, the music teachers who participated in the research stated that the majority of the achievements in the music education program are suitable for use with the help of educational games.