State of emergency and international alignment behaviors: Origins and implications
Olağanüstü hâl ve uluslararası iş birliği davranışları: Kökenleri ve yansımaları
- Tez No: 764558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT BAYER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu tez sıkıyönetimleri de kavramsal olarak bünyesinde barındıran olağanüstü hâller (OHAL) ile uluslararası iş birliği davranışları arasındaki bağlantıları irdelemektedir. Uluslararası iş birliği davranışları kapsamında da insan hakları normlarına bağlılık, güvenlik ittifakı oluşumu ve milletler arası barışı koruma operasyonlarına katılım değerlendirilmektedir. Bu amaçta, çalışmanın birbiriyle bağlantılı iki temel sorunsalı uluslararası bağlamın OHAL'ler ile ilişkili olup olmadığıyla ve OHAL'lerin devletler arası iş birliği etkileşimlerini nasıl yapılandırdığıyla ilgilenmektedir. Çalışma öncelikle yazındaki hukuki ve siyasal kuramsal tartışmalar ve Boole kavram mantığı çerçevesinde yeni bir OHAL kavramsallaştırması geliştirmekte ve böylelikle olağanüstü durumlar ve dünya siyaseti arasındaki bağlantıları karşılaştırmalı bir düzlemde araştırabilmeye alan açmaktadır. Bu kavramsallaştırmaya göre OHAL'ler bir yönetişim türüdür ve bu yönetimde liderler bir durumu/krizi devletin güvenliği için tehdit olarak tasvir etmekte ve ilgili durumun/krizin çözümü için de olağanüstü eylemler çağrısı yapmaktadır. Fakat, yaygın kanının aksine, OHAL'ler sadece siyasal rejimlerin kurumsallaşmış kriz çözümü yöntemlerini yansıtmamaktadır. OHAL'ler ve OHAL uygulamaları öncelikle bir devletin Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi ve benzeri uluslararası sözleşmelere ne ölçüde uyduğunu ve kriz zamanında dokunulamayacak / askıya alınamayacak haklar ile kısıtlanabilir haklar arasındaki ayırdıma gidip gitmediğini göstermektedir. Ayrıca OHAL'ler halk, yargı, yasama, ordu ve yürütme arasında değişen güç dinamiklerini ortaya koymakta ve bu değişen güç dengesinde OHAL ilan eden liderin iktidarda kalabilmesi için dış müttefiklerin kaynaklarına daha fazla ihtiyaç duyabileceğine işaret etmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, çalışmanın kuramsal beklentileri 1975-2018 yılları arasında 24 Latin Amerika ülkesini kapsayan gazete haberlerinin kodlanmasıyla oluşturulmuş, kuramsal temelli ve görgül olarak içsel geçerliliği test edilmiş orijinal kesitler-arası zaman serisi OHAL veri setinde değerlendirilmektedir. Bolivya ve Peru özelindeki iki vaka analiziyle de nedensellik mekanizmaları detaylandırılmaktadır. En nihayetinde, araştırmanın ilk ana bulgusu Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler gibi batılı devletlerle olan siyasal, sosyal, ekonomik ve diplomatik bağların OHAL ilanları ile pozitif ilintili olduğunu göstermekte ve liberal norm yayılımının gücüne işaret etmektedir. İkinci ana bulgu ise OHAL esnasında ordusunu seferber eden devletlerin yeni savunma iş birliği anlaşmaları imzalamaya daha fazla meyil gösterdiğini ve liderlerin siyasal olarak hayatta kalmayı önceliklendirdiklerini ortaya koymaktadır. Tüm bunlara ek olarak, sonuçlar OHAL'lerin uluslararası barışı koruma operasyonlarına katılım ile pozitif bağlantılı olduğunu göstermekte. Bu bulgunun ordunun kriz esnasında sefer edilmesinden bağımsız olarak gözlemlenmesi OHAL ilan eden devletlerin uluslararası toplumdan gelecek fonlara ve yurtdışındaki itibarlarına değer verdiklerini belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the relationship between state of emergency (SOE) and interstate alignment behaviors, particularly adherence to human rights norms, security alliance formation, and participation in international peacekeeping efforts. Therefore, the study aims to answer the following related questions:“Does international setting matter for emergency declarations?”and“How do emergency declarations structure the cooperative interstate interactions?”Based on the review of legal-political theoretical discussions and a Boolean concept logic, this research develops an SOE conceptualization that can serve as a springboard for comparative research on the links between emergency and world politics. An SOE is, then, one of the governance types when a leader portrays a situation/crisis as a threat to a state's survival and calls for extraordinary actions to address this situation/crisis. Unlike common conception, however, emergency declarations do not only reflect the political regimes' institutionalized ways of handling crises. First, SOEs and the resultant practices exhibit the extent of abidance by the international treaties such as the International Covenant on Civil and Political Rights to draw the boundaries between derogable and non-derogable rights violations in times of crises. Second, SOEs reveal shifting power dynamics among the public, judiciary, legislative, armed forces, and the executive, who increasingly depend on external allies' resources to remain in power. Accordingly, this research tests its expectations in a theoretically informed and methodologically robust collection of an original cross-national time-series SOE dataset based on hand-coded newspaper articles covering 24 Latin American countries between 1975 and 2018. Two qualitative case studies from Bolivia and Peru further elaborate on the causal mechanisms. Overall, the first main result suggests the strength of liberal norm diffusion that political, social, economic, and diplomatic ties to the West (such as those with the United States and the European Union countries) are associated with a higher proclivity to declare SOEs. The second primary finding evinces the logic of political survival that the executive deploying the military during SOEs is subsequently more inclined to sign defense cooperation agreements to keep the military resourceful with ally sources. Furthermore, regardless of military mobilization during the SOEs, countries that declare emergencies tend to participate more in peacekeeping operations, possibly to receive funding from the international community in the post-SOE phase and to repair their reputation abroad.