Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde Kosova ve Sırbistan'ın dış politika tercihlerinin realist teori bağlamında analizi
Analysis of foreign policy preferences of Kosovo and Serbia during the Tussian-Ukraine war in the context of realist theory
- Tez No: 953992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ERTAÇ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tezim, 2022 yılında başlayan Rusya ve Ukrayna Savaşı sürecini uluslararası ilişkiler disiplininin ana akım yaklaşımlarının başında olan realist teori temelinde Balkanlarda bulunan Kosova ve Sırbistan'ın dış politikası ve tercihlerinin şekillenmesi nedenlerini analizi amaçlamaktadır. Uluslararası ilişkiler disiplininin temel yaklaşımlarından olan Realizm, devleti temel aktör olarak ele almakla birlikte devletin kendi çıkarlarını maksimize etme ve bu çıkarlar doğrultusunda hareket etmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu çerçevede uluslararası sistemin anarşik olması, uluslararası arena da bir krizin veya savaşın çıkması ile temel aktörlerin dış politikasının güç ve çıkar doğrultusunda şekillendiği görülmektedir. Rusya ve Ukrayna arasında savaşın başlaması Balkanlarda bulunan devletleri, özellikle Kosova ve Sırbistan'ı derinden etkilemiştir. Çalışmada realizmi baz alarak devletlerin savaş sürecinde çıkarların nasıl ve neden şekillendiği kuramsal olarak değerlendirilmektedir. Bu süreç doğrultusunda realist teori çıkar ilişkilerini anlamlı ve tutarlı bir şekilde izah etmektedir. Balkanlarda önemli iki aktör olan Kosova ve Sırbistan uzun zamandır anlaşmazlıklar ve çatışmalar yaşamıştır. Bu iki aktör farklı dış politika eğilimlerindedir. Rusya ile Ukrayna arasında savaşın başlaması ile birlikte karar alma süreçleri hızlanmış ve ittifakları belirlenmiştir. Bu motivasyon ile oluşan krizleri kendi lehine çevirme süreci başlamıştır. Bu doğrultuda her iki ülke de pragmatik adım atma ve güvenlik odaklı konulara yoğunlaşmıştır. Bölgede önemli aktörlerden biri olan Kosova'nın stratejik hedefleri doğrultusunda, AB ve NATO ile yakınlaşması ve ilişkilerini geliştirmeye çalışması, diğer taraftan ise Sırbistan'ın Rusya ve AB ile dengeli ilişkilerini sürdürme çabalarında bulunması ve bu ilişkiler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Tez hem Kosova hem de Sırbistan'ın dış politikalarının bölge ve ulusal güvenlik alanları başta olmak üzere realist çıkarlar yönünde şekillendiği varsayımı ortaya konmuştur. Bu tez, Kosova ve Sırbistan'ın dış politika tercihlerini açıklamayı hedefleme ve bu iki aktör üzerinde realizmin pratikte yansımalarını somutlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the reasons behind the foreign policy preferences and behaviors of Kosovo and Serbia—two Balkan states—within the context of the war between Russia and Ukraine, which began in 2022. The analysis is grounded in Realist theory, one of the principal mainstream approaches in the discipline of International Relations. Realism considers the state as the primary actor in international politics and argues that states act in pursuit of their national interests and seek to maximize their power. Within this framework, the anarchic structure of the international system and the emergence of crises or wars lead to foreign policy decisions that are shaped by power dynamics and strategic interests. The outbreak of war between Russia and Ukraine has profoundly affected the Balkans, particularly Kosovo and Serbia. This study evaluates how and why the interests of states are shaped during such conflicts through a theoretical lens grounded in Realism. The theory provides a consistent and meaningful explanation for states' interest-based behavior during crises. Kosovo and Serbia, two significant actors in the Balkans, have long been entangled in disputes and tensions, and they pursue divergent foreign policy paths. The onset of the war accelerated their decision-making processes and led to the formation of distinct alliances. Both states began leveraging the emerging crisis to serve their own national interests, adopting pragmatic and security-focused strategies. In this context, the thesis analyzes Kosovo's efforts to strengthen its strategic alignment with the European Union and NATO, alongside Serbia's attempt to maintain a balanced relationship with both Russia and the EU. These differing approaches are examined comparatively. The study argues that the foreign policy orientations of both Kosovo and Serbia are predominantly shaped by realist considerations, particularly in relation to regional and national security concerns. Ultimately, this thesis seeks to explain the foreign policy preferences of Kosovo and Serbia and to concretely illustrate how the principles of Realism are reflected in practice through these two actors.