Linuron, kloridazon ve metribuzin'in granüloza hücre steroidogenezisi üzerine etkilerinin in-vitro araştırılması
In-vitro investigation of the effects of linuron, chloridazon and metribuzin on granulosa cell steroidogenesis
- Tez No: 764560
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARZU YİĞİT, DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Endokrin bozucu (EB) bileşikler, farklı sağlık problemlerine yol açması nedeniyle hem hayvanlar hem de insanlar için bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Bu araştırmada EB etkileri araştırılan pestisitlerin bir dalı olan ve bitkisel ürünlerin çoğunda verimi artırmak amacıyla kullanılan herbisitlerden linuron, kloridazon ve metribuzinin inek granüloza hücrelerinin canlılık düzeyi ile bu hücrelerden sentezlenen östrojen ve progesteron hormonları üzerine etkileri incelendi. Bu amaçla ovaryumdaki foliküllerden izole edilen granüloza hücreleri 96 saat boyunca 10, 50 ve 250 µM linuron; 10, 100 ve 1000 µM kloridazon ve 25, 250 ve 2500 µM metribuzine maruz bırakıldı. 48 ve 96. saatte hücre canlılıkları belirlenerek, medyumlarda östrojen ve progesteron düzeyleri ölçüldü. Elde edilen veriler GraphPad istatistik programında tekrarlı ölçümlerde varyans analizi metodu ile değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklılığın değerlendirilmesinde ise Tukey testi kullanıldı. Linuronun hiçbir dozunun hücre canlılığına önemli derecede bir etkisi görülmezken, kloridazon ve metribuzinin özellikle en yüksek dozlarının hücre canlılığını azalttığı görüldü. Linuron, kloridazon ve metribuzine maruz kalan granüloza hücrelerinde östrojen salınımı 96. saatte 48.
Özet (Çeviri)
Endocrine disrupting (ED) compounds have become a source of concern for both animals and humans as they cause a variety of health problems. In this study, the effects of linuron, chloridazon and metribuzin, which are herbicides, which are a branch of pesticides whose ED effects are investigated, and which are used to increase yield in most of the herbal products, on the viability level of cow granulosa cells and the estrogen and progesterone hormones synthesized from these cells were investigated. For this purpose, granulosa cells isolated from follicles in the ovary were exposed to 10, 50 and 250 µM linuron, 10, 100 and 1000 µM chloridazon and 25, 250 and 2500 µM metribuzin for 96 hours. Cell viability was determined at 48th and 96th hours, and estrogen and progesterone levels were measured in the media. The obtained data were evaluated with the variance analysis method in repeated measurements in the GraphPad statistical program. Tukey test was used to evaluate the difference between the groups. While no dose of linuron had a significant effect on cell viability, it was observed that especially the highest doses of chloridazon and metribuzin decreased cell viability.